Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń andaluzyjski

Kompendium wiedzy o koniach: koń andaluzyjski

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie andaluzyjskie są niezwykle popularną rasą wśród miłośników ujeżdżenia. Nie bez powodu!

Koń andaluzyjski zachwyca swoim wyglądem oraz wyniosłym, lecz płynnym i lekkim ruchem. Dodatkowo jest to rasa charakteryzująca się bardzo spokojnym charakterem, są to konie cierpliwe i pozytywnie nastawione do człowieka. Skupiają się na nauce nowych rzeczy, a postawione zadania chcą wykonywać jak najlepiej.

  1. Koń andaluzyjski – historia
  2. Koń andaluzyjski – charakter
  3. Koń andaluzyjski – wygląd
  4. Koń andaluzyjski – Hiszpańska Szkoła Jazdy

Koń andaluzyjski – historia

Koń andaluzyjski (PRE – Pura Raza Española, czyli czysta rasa hiszpańska) ma swoje korzenie w Hiszpanii, a dokładniej można stwierdzić, że rasa pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, zatem konie andaluzyjskie należą do grupy koni iberyjskich.

W historii konie andaluzyjskie zasłynęły jako konie bojowe, a także konie juczne (były one wykorzystywane w lekkich pracach polowych).

Chcąc uzyskać większego i silniejszego konia, ludzie zaczęli krzyżować konie andaluzyjskie z innymi rasami (szczególnie klacze PRE z ogierami dużych ras), jednak czystość rasy została zachowana dzięki mnichom, którzy pilnowali najlepszych przedstawicieli rasy i nie pozwolili na niszczące czystość rasy krzyżówki.

Koń andaluzyjski – charakter

Konie andaluzyjskie mimo, że należą do ras koni gorącokrwistych, to są to konie, posiadające niezwykle łagodny charakter. Konie PRE świetnie sprawdzają się w rekreacji czy w pracy z dziećmi. Mimo, że są to konie najczęściej szkolone do wysokiej klasy ujeżdżenia, to chęć nauki i miłe usposobienie koni andaluzyjskich pozwala na ich wszechstronny rozwój (skoki przez przeszkody, rekreacja, hipoterapia, powożenie).

Koń andaluzyjski – wygląd

Koń andaluzyjski to średniej wielkości wierzchowiec. Konie tej rasy andaluzyjskiej mierzą średnio 155-165 cm w kłębie. Mimo, że czołowe konie ujeżdżeniowe są nieco wyższe, to ich wzrost nie definiuje mniejszych umiejętności, zatem konie te uznane są za wybitną rasę ujeżdżeniową.

Koń andaluzyjski ma grzbiet zwarty, lecz stosunkowo krótki, jednak cała kłoda pozostaje owalna i proporcjonalna. Klatka piersiowa (o skośnie opadających łopatkach) jest stosunkowo duża, szeroka i umięśniona, przez co koń andaluzyjski ma predyspozycje do wyniosłego i ekspresyjnego ruchu przednich kończyn (dostojny chód jest cechą charakterystyczną tej rasy). Koń andaluzyjski posiada mocne i zwarte kopyta, które zawdzięcza swoim pracującym na roli przodkom.

Grzbiet zakończony jest nisko osadzonym, grubym ogonem. Bujna grzywa i ogon są znakami charakterystycznymi tej rasy, a właściciele koni andaluzyjskich mają nie lada wyzwanie w pielęgnacji włosia tych koni.

Głowa koni andaluzyjskich zgrabnie osadzona jest na stosunkowo krótkiej, lecz umięśnionej szyi. Głowa konia andaluzyjskiego charakteryzuje się szerokim czołem, na bokach którego znajdują się mądre, duże oczy. Wierzchowce te mają drobne, pasujące do reszty ciała uszy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że są to konie niezwykle urodziwe, które wyglądem są w stanie zrobić ogromne wrażanie widzu.

Wśród koni andaluzyjskich panuje głównie umaszczenie siwe, jednak inne spotykane maści to: siwa jabłkowita, kara, gniada i izabelowata.

Czysta rasa hiszpańska w Hiszpańskiej Szkole Jazdy

W Hiszpańskiej Szkole Jazdy szkoli się konie andaluzyjskie w kierunku klasycznego ujeżdżenia, zaprzęgów oraz doma vaquera (szkolenie w stylu poganiaczy byków wykorzystuje się podczas tradycyjnych parad czy pochodów).

Pokazy koni andaluzyjskich można obejrzeć m.in w Jerez de la Frontera. Jest to hiszpańskie miasto, w którym znajduje się Akademia Jeździecka, a na pokazach mamy okazję zobaczyć najwyższy stopień konia andaluzyjskiego.

Previous post

Znane nazwiska na podium w Danii

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Jak dopasować siodło do grzbietu konia?