Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń andaluzyjski

Kompendium wiedzy o koniach: koń andaluzyjski

2
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie andaluzyjskie są niezwykle popularną rasą wśród miłośników ujeżdżenia. Nie bez powodu!

Koń andaluzyjski zachwyca swoim wyglądem oraz wyniosłym, lecz płynnym i lekkim ruchem. Dodatkowo jest to rasa charakteryzująca się bardzo spokojnym charakterem, są to konie cierpliwe i pozytywnie nastawione do człowieka. Skupiają się na nauce nowych rzeczy, a postawione zadania chcą wykonywać jak najlepiej.

  1. Koń andaluzyjski – historia
  2. Koń andaluzyjski – charakter
  3. Koń andaluzyjski – wygląd
  4. Koń andaluzyjski – Hiszpańska Szkoła Jazdy

Koń andaluzyjski – historia

Koń andaluzyjski pochodzi z Hiszpanii. Inaczej określa się go PRE, tj. Pura Raza Española (czysta rasa hiszpańska). Często mówi się także, że jest to koń hiszpański. Rasa pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, zatem konie andaluzyjskie należą do grupy koni iberyjskich, razem z koniem luzytańskim.

W historii konie andaluzyjskie zasłynęły jako konie bojowe, a także konie juczne (były one wykorzystywane w lekkich pracach polowych).

Chcąc uzyskać większego i silniejszego konia, hodowcy zaczęli krzyżować konie andaluzyjskie z innymi rasami (szczególnie klacze Pura Raza Española z ogierami dużych ras), jednak czystość koń hiszpański zawdzięcza mnichom, którzy pilnowali najlepszych przedstawicieli rasy i nie pozwolili na niszczące czystość rasy krzyżówki. Obecnie andaluzy wykorzystuje się w krzyżowaniu z innymi rasami, by uzyskać szlachetne, pełne ekspresji i przyjazne konie, które świetnie radzą sobie w ujeżdżeniu.

Dziś andaluz to znany i ceniony na całym świecie koń gorącokrwisty, ceniony za efektowny wygląd i wyjątkowy temperament. Hodowle PRE oczywiście od wieków znajdują się w Hiszpanii, jednak możemy znaleźć hodowców także w innych krajach w Europie, w tym również w Polsce.

Koń andaluzyjski – charakter

Konie andaluzyjskie to ozdoba każdej stajni. Mimo, że należą do ras koni gorącokrwistych i bywają temperamentne, są to konie chętne do pracy, posiadające niezwykle łagodny, zrównoważony charakter. Konie PRE świetnie sprawdzają się w rekreacji czy w pracy z dziećmi. To przyjazne, łagodne zwierzęta o dużej inteligencji, które doskonale radzą sobie na zawodach ujeżdżeniowych.

Ujeżdżenie i inne mocne strony andaluza

Mimo, że są to konie najczęściej szkolone do wysokiej klasy ujeżdżenia, to chęć nauki i miłe usposobienie koni andaluzyjskich pozwala na ich wszechstronny rozwój (skoki przez przeszkody, rekreacja, hipoterapia, powożenie, western).

Konie tej rasy mogą także dać wiele radości osobom, które szukają konia do rekreacji i wyjazdów w teren. Odwaga i umiarkowany temperament andaluza sprawiają, że może to być doskonały koń dla osoby, która chce pracować ze swoim wierzchowcem z ziemi i spędzać z nim czas.

Koń andaluzyjski – wygląd

Koń andaluzyjski to średniej wielkości wierzchowiec. Konie tej rasy andaluzyjskiej mierzą średnio 155-165 cm w kłębie. Mimo, że czołowe konie ujeżdżeniowe są nieco wyższe, to ich wzrost w kłębie nie definiuje mniejszych umiejętności, zatem konie te uznane są za wybitną rasę ujeżdżeniową.

Koń andaluzyjski ma grzbiet zwarty, lecz stosunkowo krótki, jednak cała kłoda pozostaje owalna i proporcjonalna. Klatka piersiowa (o skośnie opadających łopatkach) jest stosunkowo duża, szeroka i umięśniona, przez co koń andaluzyjski ma predyspozycje do wyniosłego i ekspresyjnego ruchu przednich kończyn (dostojny chód jest cechą charakterystyczną tej rasy). Koń andaluzyjski posiada suche i proste nogi, mocne i zwarte kopyta, które zawdzięcza swoim pracującym na roli przodkom.

Grzbiet zakończony jest nisko osadzonym, grubym ogonem. Jedwabista, bujna i falowana grzywa oraz ogon są znakami charakterystycznymi tej rasy, a właściciele koni andaluzyjskich mają nie lada wyzwanie w pielęgnacji włosia tych koni.

Głowa konia andaluzyjskiego jest zgrabnie osadzona na stosunkowo krótkiej, lecz umięśnionej szyi. Charakteryzuje się szerokim czołem, na bokach którego znajdują się mądre, duże oczy. Wierzchowce te mają drobne, pasujące do reszty ciała uszy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że są to konie niezwykle urodziwe, które wyglądem są w stanie zrobić ogromne wrażenie na widzu.

Koń andaluzyjski – umaszczenie

Wśród koni andaluzyjskich panuje głównie umaszczenie siwe lub maść siwa jabłkowita, jednak andaluzy mogą być także: kare, gniade, jelenie i izabelowate. Coraz częściej u tych koni widuje się efektowne maści szampańskie czy perlino, wyjątkowo poszukiwane przez hodowców.

Czysta rasa hiszpańska w Hiszpańskiej Szkole Jazdy

W Hiszpańskiej Szkole Jazdy szkoli się konie andaluzyjskie w kierunku klasycznego ujeżdżenia, zaprzęgów oraz doma vaquera (szkolenie w stylu poganiaczy byków, które wykorzystuje się podczas tradycyjnych parad czy pochodów). Andaluzy należą do koni, które mają dobrą pamięć i wyróżniają się ogromną odwagą, są więc doskonale predysponowane do szkolenia tego typu.

Pokazy koni andaluzyjskich można obejrzeć m.in. w Jerez de la Frontera. Jest to hiszpańskie miasto, w którym znajduje się Akademia Jeździecka, a na pokazach mamy okazję zobaczyć najwyższy stopień wyszkolenia konia andaluzyjskiego.

Czy wiesz, że…

Konie andaluzyjskie często pojawiają się na dużym ekranie? Filmy, w jakich można podziwiać tę rasę koni, to: Gladiator, Władca Pierścieni, Opowieści z Narnii.

Ile kosztuje koń andaluzyjski?

Konie andaluzyjskie można kupić od hodowcy w Polsce lub sprowadzić z Hiszpanii. W zależności od wieku, wartości hodowlanej, pochodzenia, stopnia wyszkolenia, a nawet maści, za konia andaluzyjskiego trzeba zapłacić od 15.000 złotych w górę. Nie ma górnej granicy, jednak zwierzęta tej rasy nierzadko kosztują 40.000 zł i więcej.

Podsumowanie

Koń andaluzyjski będzie wymarzonym wierzchowcem nie tylko dla osób trenujących ujeżdżenie. Ten wyjątkowy koń jest wprost stworzony do współpracy z człowiekiem i bardzo przywiązuje się do swojego jeźdźca. Każdy, kto poświęci czas, by zdobyć zaufanie andaluza, zyska wiernego przyjaciela i wspaniałego wierzchowca cenionej rasy, z której Hiszpania zasłynęła na całym świecie.

Previous post

Znane nazwiska na podium w Danii

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Jak dopasować siodło do grzbietu konia?