Home»Lifestyle»Martin Fuchs zwycięża w finale Pucharu Świata w skokach

Martin Fuchs zwycięża w finale Pucharu Świata w skokach

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

W miniony weekend (6-10 kwietnia) w Lipsku odbył się Finał rozgrywek Pucharu Świata w jeździectwie. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach jeździeckich: skoki, ujeżdżenie, woltyżerka oraz powożenie. W Lipsku pojawić miała się również polska zawodniczka Katarzyna Milczarek oraz jej koń Guapo, jednak z powodu bolesności w pysku konia, który wynikał z problemu dentystycznego, nie pojawili się oni na zawodach. Możesz przeczytać o tym TUTAJ. Finał Pucharu Świata w ujeżdżeniu odbył się w czwartek (sprawdź wyniki TUTAJ) oraz sobotę (sprawdź wyniki TUTAJ). Zwyciężyła reprezentantka Niemiec Jessica von Bredow-Werndl, która ustanowiła nowy rekord wygrywając ujeżdżeniowy Finał Pucharu Świata FEI na ojczystej ziemi. Co więcej, mogliśmy oglądać pożegnanie fenomenalnej klaczy Weihegold Old, na której Isabell Werth postanowiła wystartować w Grand Prix Freestyle ostatni raz przed jej emeryturą.

Copyright ©FEI/Liz Gregg

Na arenie w Lipsku mogliśmy podziwiać nie tylko konie ujeżdżeniowe. Finały Pucharu Świata odbyły się również w konkurencji skoków, a zawodnicy brali udział w rozgrywkach w czwartek, piątek oraz niedzielę. Trybuny pękały w szwach, a fani jeździectwa którzy nie mogli znaleźć się osobiście w Lipsku mieli możliwość na bieżąco śledzić zawody z domu poprzez transmisję on-line.

Puchar Świata jest niezwykle ważną imprezą jeździecką i tylko najlepsi zawodnicy mają możliwość, by wziąć w niej udział. Skoczkowie mieli okazję pokazać, że oni oraz ich konie są w najlepszej kondycji i mogą startować w tak wymagających zawodach. W pierwszym dniu rozgrywek parkur o wysokości 160 cm pokonało 33 z 35 zawodników, a zwyciężył Martin Fuchs z koniem Chaplin. W piątkowym konkursie, który był jednocześnie drugim nawrotem Finału, na wysokości 150-160 cm parkur ukończyło 30 zawodników, a zwycięzcy z poprzedniego dnia utrzymali swoją pozycję. W konkurencji skoków przez przeszkody najważniejsze jest zachowanie czystego konta lub utrzymanie jak najmniejszej liczby punktów karnych, aż do końca rywalizacji.

Copyright ©FEI/Richard Juilliart

W sobotę odbyły się zawody w konkurencji ujeżdżenia (Grand Prix Freestyle) oraz woltyżerki, dzięki czemu konie skokowe mogły odpocząć przed ostateczną rozgrywką. Odpoczynek i chwila relaksu są dla konia niezwykle ważne, zwłaszcza na zawodach, gdzie znajdują się poza domem w nieco nerwowej atmosferze. Niepowodzenia na parkurze, zrzutki czy wyłamania często mają swoje źródło w nieodpowiednio rozgrzanym czy zmęczonym koniu.

W niedzielę na trybunach zawrzało. Kibice i fani Martina trzymali kciuki za swojego faworyta i z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie zawodów. Parkur na wysokości 150-160 cm pokonało 27 zawodników, a najlepszy okazał się szwajcar, który utrzymywał swoją pozycję od pierwszego dnia Finałów Pucharu Świata. W konkursie miejsce drugie zajął Herrie Smolders (Holandia) na Monaco, a zawody na miejscu trzecim zakończył Jens Fredricson (Szwecja) z koniem Markan Cosmopolit.

Copyright ©FEI/Richard Juilliart

Szwajcar znajduje się TOP 3 rankingu „FEI Longines Ranking” i od wielu lat czynnie startuje odnosząc sukcesy międzynarodowe. Jego najważniejszymi zwycięstwami są m. in. złoto Mistrzostw Europy w Rotterdamie (2019, Holandia), pierwsze miejsce w konkursie Rolex Grand Prix (Genewa) czy zwycięstwo w Mercedes German Master (Niemcy). Zawodnik nie po raz pierwszy odwiedził Niemcy. W 2021 roku jego drużyna zdobyła złoto podczas Mistrzostw Europy.

Ten znakomity zawodnik poświęca wiele godzin treningów na swój sukces. Jak wiemy, jazda konna jest sportem, w którym musimy współpracować ze zwierzęciem, zatem komunikacja musi być na najwyższym poziomie. Komfort zwierzęcia i zawodnika zapewnia dobrze dopasowany sprzęt. Jednym z ważniejszych elementów rzędu jeździeckiego jest siodło. Martin Fuchs na swoich koniach startuje w rewelacyjnym siodle Renaissance. Model, w którym zawodnik wystartował w Finale Pucharu Świata, to Renaissance siodło skokowe F w kolorze brązowym.

Siodła Renaissance są cenione przez zawodników na całym świecie i sprawdzają się w sporcie oraz jazdach rekreacyjnych. Ze względu na to, że siodło dobrze trzyma pozycję jeźdźca oraz wspomaga jego dosiad, przy równoczesnym zachowaniu swobody, to stało się ono jednym z najpopularniejszych modeli.

Model siodła Renaissance F charakteryzuje się płaskim siedziskiem, które daje swobodę ruchów oraz w bloki, dzięki którym siodło wspiera i przytrzymuje sylwetkę jeźdźca w skoku. Skóra jest wytrzymała (leather D Elite), zatem siodło pozostanie dobrej kondycji przez wiele lat.

Z niecierpliwością oczekujemy na zawody konne, które odbędą się na Węgrzech w mieście Mariakalnok. Będą to zawody kwalifikacyjne należące do cyklu ujeżdżeniowego Pucharu Świata FEI 2022/2023.

Previous post

CDI Dressage Zakrzów Spring Show

Next post

ZAWODY OGÓLNOPOLSKIE W UJEŻDŻENIU – MAJ 2022