Home»Aktualności»Rio: złoto dla Niemców, srebro dla Brytyjczyków, brąz dla Amerykanów

Rio: złoto dla Niemców, srebro dla Brytyjczyków, brąz dla Amerykanów

Zwycięstwem Niemców zakończył się konkurs Grand Prix Special - finał medalowej rywalizacji drużynowej. Brytyjczycy zakończyli ją na drugim miejscu, tuż za nimi uplasowali się Amerykanie. Rywalizacja indywidualna rozstrzygnie się w poniedziałek w konkursie Grand Prix Freestyle.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Dzisiaj w Rio było gorąco, ale nie dzięki pogodzie. Zakończył się już bardzo dynamiczny konkurs i obfitujący w niespodzianki Grand Prix Special, który był konkursem finałowym rywalizacji drużynowej. Rozdano pierwsze w dyscyplinie ujeżdżenia medale olimpijskie. Różnice punktowe między wynikami teamów sprawiły, że byliśmy trzymani w niepewności do samego końca.

Ostatecznie jednak złotą drużyną Igrzysk Olimpijskich w RIO została drużyna niemiecka z wynikiem 81.936%, a na miejscu drugim z 78.595% uplasował się team brytyjski. Trzecie miejsce i olimpijski brąz zdobyła drużyna amerykańska, deklasując rywalizujących z nią o medal Holendrów wynikiem 76.667%.

Najbardziej emocjonującą częścią konkursu była jego końcówka, w czasie której zobaczyliśmy najlepsze pary. Jako przedostatnia na czworobok wyjechała zwyciężczyni – Isabell Werth (GER) na Weihegold OLD, której oceny, wahające się od 80,686% do 87,255%, dały średnią 83,711% i jak się okazało – był to dziś wynik wystarczający, aby wygrać. W ten sposób Werth zdobyła swój szósty w karierze złoty medal olimpijski (oprócz tego posiada 3 srebrne). Czy „pobije” Anky van Grunsven w liczbie posiadanych medali IO? (Anky w swojej karierze nagromadziła ich dziewięć, Isabell w poniedziałek ma okazję pobić ten rekord).

Po Isabell Werth w szranki stanęła faworytka konkursu – Charlotte Dujardin (GBR) na Valegro, niezwyciężona we wczorajszym konkursie Grand Prix. Tym razem jednak Brytyjka straciła cenne punkty podczas wykonywania ciągów w kłusie (zagalopowanie przy wejściu w pierwszy ciąg) – punkty, które o włos dzieliły ją od pierwszego miejsca. Ostatecznie została oceniona na 82,983%, na co złożyły się noty w przedziale od 81,667% do 83,922%. Sytuacja ta uświadamia nam, że każdy ma prawo do błędów, nawet tak perfekcyjna para jak Charlotte i Valegro, którzy niejako przyzwyczaili nas do bezbłędnych przejazdów.

Trzecie miejsce zajęła Dorothee Schneider (GER) na Showtime FRH – jej przejazd sędziowie ocenili na 82,619%, co było oceną wypadkową not wahających się od 80,980% do 84,510%. Czwarte miejsce zajęła Kristina Bröring-Sprehe (GER) z Desperadosem FRH (81,401%). Niemki ugruntowały w ten sposób pozycję swojego zespołu i wraz z Sönke Rothenbergiem pełne radości stanęły na najwyższym miejscu podium.

Na drugie miejsce zespołu brytyjskiego zapracował w dniu dzisiejszym Carl Hester, startujący na Nip Tucku (76,485%). Jak sam powiedział „Nie było możliwości by powtórzyła się sytuacja ze spłoszeniem z poprzedniego konkursu”. Przejazd był dużo lepszy, jednak w połączeniu z wynikiem Dujardin, uwzględniającym kosztowny błąd, nie wystarczył by Brytyjczycy mogli marzyć o medalu w złotym kolorze.  Szczególnie biorąc pod uwagę wyniki pozostałych jeźdźców z teamu, które, choć dobre, nie dorównywały rezultatom wywalczonym przez Niemców: mowa o Fionie Bigwood na klaczy Orthilla (ocena pary 74,342%), a także Spencerze Wiltonie na koniu Super Nova II (73,613%).

Trzecią pozycję na olimpijskim podium zajęli Amerykanie, a  zawdzięczają to przede wszystkim wynikowi Laury Graves na Verdadesie – 80,644% (jeden z pięciu wyników powyżej 80%, piąte miejsce w konkursie). Steffen Peters uzyskał dzisiaj znacznie niższą ocenę – Legolas podczas tego konkursu poruszał się nieco sztywno w kłusie i miał problemy z piaffem, co rzutowało na całokształt (74,622%, wczoraj powyżej 77%). Allison M. Brock i Rosevelt zostali ocenieni o 1% wyżej niż wczoraj (73,824%). Ostatni wynik reprezentacji Ameryki należy do młodej Kasey Perry-Glass, startującej na Dublecie (73,235%).

Wielkimi przegranymi konkursu drużynowego są Holendrzy którzy zakończyli rywalizację na czwartym miejscu z wynikiem 74.991%. W konkursie GP Freestyle nie zobaczymy Edwarda Gala, któremu wynik 73.655% nie zapewnił kwalifikacji.

Do Grand Prix Freestyle zakwalifikowało się 18 par (po trzy osoby z teamów i najlepsi jeźdźcy indywidualnie):

  1. Isabell Werth (GER) i Weihegold OLD
  2. Charlotte Dujardin (GBR) i Valegro
  3. Dorothee Schneider (GER) i Showtime FRH
  4. Kristina Bröring-Sprehe (GER) i Desperados FRH
  5. Laura Graves (USA) i Verdades
  6. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) i Lorenzo
  7. Tinne Wilhelmsson Silfven (SWE) i Don Aurelio
  8. Beatriz Ferrer-Salat (ESP) i Delgado
  9. Carl Hester (GBR) i Nip Tuck
  10. Diederik van Silfhout (NED) i Arlando
  11. Cathrine Dufour  (DEN) i Cassidy
  12. Hans Peter Minderhoud (NED) i Johnson
  13. Steffen Peters (USA) i Legolas 92
  14. Anna Kasprzak (DEN) i Donnperignon
  15. Fiona Bigwood (GBR) i Orthilla
  16. Judy Reynolds (IRL) i Vancouver K
  17. Patrik Kittel (SWE) i Deja
  18. Allison M. Brock (USA) i Rosevelt

Wyniki konkursu Grand Prix Special można sprawdzić tu.

15 sierpnia (poniedziałek) odbędzie się decydujący konkurs indywidualny – Grand Prix Freestyle, w którym w rytmie muzyki ujeżdżeniowcy będą walczyć o medale. Charlotte Dujardin zapowiada emocjonującą walkę o złoto, ze swoim nowym programem freestyle do muzyki, przyszykowanej specjalnie na RIO. Konkurs ten będzie można zobaczyć na żywo o godzinie 15:00 (transmisja dostępna będzie pod tym adresem).

Previous post

Olimpijski rozkład jazdy na dziś (12.08) - GP Special

Next post

Zawodnicy IO w Rio zdradzają swoje tajemnice