Home»Lifestyle»Kilka słów o… Andreasie Helgstrandzie

Kilka słów o… Andreasie Helgstrandzie

Nazwisko Helgstrand pojawia się na naszej stronie ostatnio dość często : przy okazji sukcesów Severo Jurado Lopeza, sprzedaży klaczy Victoria’s Secret i wreszcie z bliższego nam otoczenia – działalności Cichoń Stallions. Postanowiliśmy, że przybliżymy naszym czytelnikom postać Andreasa Helgstranda.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Andreas Helgstrand pochodzi z Danii i jak wielu wielkich jeźdźców na świecie, wywodzi się z rodziny związanej z końmi – jego ojciec Ulf Helgstrand swego czasu przewodniczył Duńskiemu Związkowi Jeździeckiemu. Sam Ulf zresztą również był jeźdźcem i właścicielem wielu koni przez lata. W tym przypadku również okazało się, że w kwestii zainteresowań niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Andreas uczył się jazdy konnej od najmłodszych lat w pobliskim klubie Dragør-St. Magleby. Po przeprowadzce rodziny Helgstrand i zmianie klubu na Kastrup Tårnby, Andreas zaczął stawiać pierwsze kroki w sporcie. W wieku lat siedmiu rozpoczął starty w dyscyplinie skoków, dużo bardziej emocjonującej dla małego chłopca niż dziedzina ujeżdżenia. Na parkury małego Andreasa wprowadził siwy kuc Connemara o imieniu Ringo – startowali razem w zawodach towarzyskich i regionalnych. Później miejsce Ringo zajął Brith, z którym Andreas zadebiutował na arenie międznarodowej.

W międzyczasie sen rodziny Helgstrand o koniach zaczął się spełniać. W 1992 roku Helgstrandowie zakupili kompleks, w którym kiedyś mieścił się klub Dragør-St. Magleby – wciąż zresztą trzymają tam swoje konie.

W 1994 roku 17-letni Andreas powziął treningi w klubie sportowym w Aalborg. Trenował tam ujeżdżenie na poziomie Grand Prix oraz w dalszym ciągu skoki – również na wysokim poziomie. Startował z powodzeniem w obu tych dyscyplinach, również w konkursach dla młodych koni. Zwieńczeniem ciężkiej pracy i wielu lat treningów był zdany egzamin o nazwie master riding exam (2000 rok). Tego samego roku Andreas podjął pracę w Van Olst Stables.

Po roku 2000 Hegstrand pracował w Norwegii, nie tylko jako jeździec i trener koni, ale i norweskiej reprezentacji juniorów i młodych jeźdźców w ujeżdżeniu.

Od 2002 roku Andreas pracował jako główny jeździec w Blue Hors. Zajmował się tam treningiem bardzo młodych koni i przygotowywał je do pierwszych startów. Pracował również z końmi starszymi, startującymi w konkursach rangi Grand Prix. Jednym z tych doświadczonych koni był Cavan, z którym Andreas wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004 rok; dziewiąte miejsce indywidualne, piąte drużynowe), zaś drugim Don Schufro, na którym Andreas wystartował w Igrzyskach Olimpijskich w Hong Kongu (2008 rok). W parze z Don Schufro zdobył brązowy medal drużynowy (indywidualnie uplasował się na miejscu jedenastym).

Oprócz udziału w Igrzyskach, na liście sukcesów Hegstranda pojawiają się także medale Mistrzostw Świata, zdobyte w parze z koniem Matiné: brązowy za Grand Prix Special i srebrny za Grand Prix Freestyle (oba zdobyte w Aachen w 2006 roku).

Po niespełna siedmiu latach pracy dla Blue Hors, Helgstrand podjął decyzję o rozpoczęciu własnej działalności. I tak w 2009 roku powstała firma Helgstrand Dressage.

Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.
Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.

Na pokładzie Helgstrand Dressage (oprócz samego Andreasa oczywiście) jest całe grono uzdolnionych młodych ludzi i doświadczonych specjalistów. Prawą ręką Andreasa jest jego żona Marianne, a jednym z ważniejszych jeźdźców Severo Jurado Lopez, który w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich uplasował się na miejscu 5.

Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.
Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.

Do największych osiągnięć teamu Helgstrand można zaliczyć:

2013 rok

 • srebrny medal w Mistrzostwach Świata Młodych Koni dla 5-letniego Floricello pod Andreasem Helgstrandem
 • zwycięstwo 4-letniego Sezuana pod Andreasem w duńskich Mistrzostwach Młodych Koni
 • wygrana Andreasa i konia Akeem Foldager w CDI Hagen i CDI Mannheim

2014 rok

 • wygrana 4-letniego konia Fiontina pod Severo Jurado Lopezem w duńskich Mistrzostwach Młodych Koni
 • zwycięstwo konia Hot Shot W pod Severo w Mistrzostwach Młodych Koni w Herning
 • Grand Galaxy Win otrzymuje tytuł Champion Stallion wśród gorącokrwistych koni duńskich

2015 rok

 • zwycięstwo 5-letniego konia Fiontini pod Severo w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Verden
 • srebrny medal w Mistrzostwach Świata Młodych Koni dla 5-letniej klaczy Fiontina startującej pod Andreasem
 • wygrana Mistrzostw Młodych Koni w Herning przez parę Fiontini & Severo Jurado Lopez
 • Don Deluxe bezkonkurencyjny w teście duńskich koni gorącokrwistych
 • potrójne zwycięstwo w duńskich Mistrzostwach Młodych Koni: Rockson & Severo Jurado Lopez (4-latki), Fiontina & Andreas Helgstrand (5-latki), Esperence & Betina Jæger (6-latki)

2016 rok

 • zwycięstwo pary Fiontini & Severo Jurado Lopez w Mistrzostwach Świata Młodych Koni (kategoria koni 5-letnich)
 • Severo Jurado Lopez i Lorenzo plasują się na piątym miejscu w klasyfikacji indywidualnej Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro
Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.
Fot. z archiwum Helgstrand Dressage.

Nazwisko Helgstrand słynie w Danii nie tylko z najwyższej jakości koni i jazdy, ale i z jeździeckiej (i nie tylko) elegancki. Marianne Helgstrand zaprojektowała bowiem kolekcję biżuterii, którą można znaleźć pod hasłem Helgstrand Denmark.

Previous post

Halowy Puchar Śląska Opolskiego 2016

Next post

Wyniki ZO i ZR w Bogusławicach 8-9 października