Home»Aktualności»Edukacja»Czym jest wędzidło dla konia i jakie są rodzaje wędzideł?

Czym jest wędzidło dla konia i jakie są rodzaje wędzideł?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Jazda konna – zarówno profesjonalna, jak i typowo rekreacyjna – wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie wyposażenie przeznaczone dla jeźdźca oraz samego zwierzęcia. Jest to bardzo ważna kwestia w kontekście zachowania ogólnego bezpieczeństwa, a także odpowiedniej kontroli nad koniem. Do najistotniejszych, a jednocześnie podstawowych elementów sprzętu jeździeckiego zdecydowanie należy zaliczyć siodło i wędzidło.

Wędzidło – czym jest i w jakim celu się je używa?

Wędzidło munsztukowe Busse

Wędzidło to część ogłowia, czyli głównej składowej uprzęży zakładanej na głowę konia. Umieszcza się je w pysku zwierzęcia, a dokładniej w bezzębnej części żuchwy. Składa się ono z dwóch kół, które są ze sobą połączone ogniwem – tak zwanym ścięgierzem. Całość przypinana jest do wodzy oraz wcześniej wspomnianego już ogłowia, tworząc w pełni zintegrowany i funkcjonujący razem system. Długości wędzideł różnią się w zależności od wieku konia – u dorosłych jest to przeciętnie 14 centymetrów, natomiast w przypadku kuców i młodszych osobników zazwyczaj są one o około 2 centymetry krótsze. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane jest wędzidło, najczęściej spotykana jest stal nierdzewna. Alternatywami są w tym przypadku wędzidła skórzane, gumowe, jak również plastikowe.

Nowoczesne wędzidło Limo Bits

Wędzidło pozwala na utrzymanie kontaktu pomiędzy jeźdźcem, a jego wierzchowcem. Służy ono do przekazywania sygnałów, dzięki którym możliwe jest właściwe zrozumienie, a co za tym idzie, współpraca człowieka ze zwierzęciem. Komunikacja odbywająca się przy pomocy tej części osprzętu znacznie pomaga na przykład podczas wytyczania kierunku jazdy, wykonywania skrętów i opanowywania ewentualnych, niekontrolowanych ruchów. Oczywiście należy pamiętać, że do osiągnięcia idealnego porozumienia na tej linii wymagane są również inne czynniki, jednakże dobrze dobrane wędzidło stanowi klucz do zwiększenia precyzji przesyłanych komunikatów.

Jak wybrać odpowiednie wędzidło?

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo rodzajów wędzideł, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Podczas wyboru najlepiej dopasowanego sprzętu, należy zatem podejść do sprawy indywidualnie i wziąć pod uwagę konkretne kwestie, takie jak choćby charakter i preferencje konia. Decyzja powinna być przemyślana, aby wędzidło mogło spełniać swoje zadanie przez długie lata.

W celu poszerzenia wiedzy i uzyskania wyczerpujących informacji na temat poszczególnych rodzajów wędzideł, warto zapoznać się z artykułem znajdującym się na stronie https://www.equishop.com/pl/blog/rodzaje-wedzidel-jakie-wedzidlo-dla-konia-wybrac-n178, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu.

Previous post

Propozycje - Sportowy Championat Koni Ujeżdżeniowych 2019, ZO-A - KJ Classic 2-4.08.2019

Next post

IV Mistrzostwa Polski Amatorów w Ujeżdżeniu - Raduszyn 2019