Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje koń?

Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje koń?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Ile kosztuje koń?

Zakup konia to spełnienie marzeń i długo wyczekiwany moment. Sprawdź, ile kosztuje koń i od czego zależy ta cena, zanim zabierzesz się za szukanie własnego wierzchowca!

Kupno konia to spory wydatek, ale jeśli się na niego zdecydujemy — cena zakupu jest dopiero pierwszym kosztem, który poniesiemy. Dopóki koń będzie pod naszą opieką, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, żywienie, opiekę kowala i weterynarza — a czasem także stomatologa czy fizjoterapeutę.

Ile kosztuje koń i od czego zależy cena?

Cena za konia może wahać się od 5000 złotych do nawet setek tysięcy lub milionów złotych (najdroższego konia na świecie sprzedano za ponad 60 mln dolarów!). Średnio jednak koń wierzchowy lub zaprzęgowy do rekreacji czy małego sportu kosztuje od 15 tysięcy do 40 tysięcy. Cena zależy od wielu czynników:

  • wiek — młode konie oraz te w podeszłym wieku są zwykle tańsze
  • rasa — rzadko spotykane rasy lub szczególnie poszukiwane mogą być znacznie droższe
  • rodowód — brak pochodzenia (NN) skutkuje niższą ceną, z kolei słynne konie w rodowodzie zwiększają wartość konia
  • stan zdrowia — za zdrowego, zadbanego konia zapłacimy więcej
  • stopień wyszkolenia — ujeżdżony koń będzie droższy niż surowy, a najwięcej zapłacimy za konia przygotowanego do zawodów wyższych klas.

Dodatkowo kuce i małe konie są zwykle tańsze od dużych koni, a rasy prymitywne — tańsze od ras gorącokrwistych, predysponowanych do zawodów.

Zauważalnie niższa cena powinna zwrócić naszą uwagę, a przed zakupem warto wykonać badania weterynaryjne. W przeciwnym razie może się okazać, że zaoszczędzone pieniądze szybko wydamy na weterynarza.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń czystej krwi arabskiej

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Ile waży koń?