Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń czystej krwi arabskiej

Kompendium wiedzy o koniach: koń czystej krwi arabskiej

7
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń czystej krwi arabskiej — charakterystyka

Konie czystej krwi arabskiej od wieków zachwycają swoim wyglądem i efektownym ruchem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat arabów!

Przekaz proroka Mahometa (twórcy Islamu oraz założyciela hodowli koni arabskich) głosi, że bóg stworzył konia z garści południowego wiatru. Tchnął w niego swój oddech i powiedział, że będzie latał bez skrzydeł i zwyciężał bez miecza. I choć przekaz dotyczył wszystkich koni, dziś jest kojarzony z końmi czystej krwi arabskiej — które mimo upływu setek lat, wciąż podbijają serca miłośników koni swoim wyglądem, charakterem i odwagą.

Koń czystej krwi arabskiej — opis

Konie czystej krwi arabskiej cechują się lekką, zwartą budową, niskim wzrostem (ok. 145-159 cm) i małą głową o wklęsłym (szczupaczym) profilu. Araby mają wyraziste oczy, małe uszy, a w ruchu charakterystycznie unoszą ogon. Najczęściej występujące maści to siwa (w tym także siwa jabłkowita i siwa w hreczce), kasztanowata i gniada, rzadko kara, nigdy srokata. To najstarsza rasa koni na świecie, często wykorzystywana do uszlachetniania innych ras. W rodowodach i na tabliczkach na boksy oznacza się ją symbolem oo.

Konie czystej krwi arabskiej są pobudliwe, „elektryczne”, bardzo wytrzymałe i niewymagające. Wyróżnia je szybki galop i niezwykle lekki, efektowny kłus. Są długowieczne i odporne na choroby, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Chętnie współpracują z człowiekiem, jednak ze względu na swoją energiczność powinny trafiać pod opiekę doświadczonych osób. Araby są prezentowane na wystawach oraz hodowane użytkowo — do wyścigów, rajdów długodystansowych, jazdy rekreacyjnej, a coraz częściej — także w dyscyplinach westernowych.

Previous post

Powołania do Kadry Narodowej w ujeżdżeniu

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje koń?