Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Jak poradzić sobie z upałem w stajni? Porady dla jeźdźców.

Kompendium wiedzy o koniach: Jak poradzić sobie z upałem w stajni? Porady dla jeźdźców.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Jak poradzić sobie z upałem w stajni? Porady dla jeźdźców.

Upały w stajni to zagrożenie zarówno dla koni, jak i jeźdźców. A równocześnie lato to pełnia sezonu jeździeckiego! Jak zadbać o siebie i wierzchowca, by uniknąć przykrych skutków wysokich temperatur i nie rezygnować z wizyt w stajni w gorące dni?

Upalne lato jest męczące nie tylko dla ludzi — konie także odczuwają przykre skutki upałów, a w skrajnych warunkach mogą nabawić się odwodnienia lub udaru słonecznego. Dlatego podstawową zasadą jest dbanie o dobrostan koni i rezygnowanie z jazdy konnej podczas wysokich temperatur. Jeśli trwa fala upałów, unikaj jazdy konnej lub wybieraj na treningi bardzo wczesne godziny poranne, ewentualnie skup się na innych zajęciach. Sprawdź nasze podpowiedzi, jak spędzić czas z koniem podczas upałów. Zadbaj także o siebie, aby nie odczuwać przykrych skutków upału. Na szczęście możemy zrobić całkiem sporo, by wysokie temperatury nie odbiły się na naszym zdrowiu.

Jak chronić się przed upałem podczas pobytu w stajni?

Pobyty w stajni oznaczają wiele godzin spędzanych na zewnątrz — w trakcie upałów warto odpowiednio się do tego przygotować, aby dzień spędzony z końmi był dla nas przyjemny i bezpieczny. O czym pamiętać?

  • Ubierz się odpowiednio — wybieraj oddychające, przewiewne materiały w jasnych kolorach oraz ubrania, w których jest Ci wygodnie. Bawełniana, elastyczna koszulka z krótkim rękawem sprawdzi się najlepiej. Jeśli nie planujesz treningu, bryczesy zastąp krótkimi spodenkami lub zabierz szorty ze sobą, by przebrać się po jeździe.
  • Zabierz ze sobą wodę i pamiętaj, by regularnie uzupełniać płyny. Butelkę schowaj w cieniu. Zaleca się, by w czasie upałów wypijać nawet 1 litr wody więcej, niż zwykle! Dzięki temu unikniesz odwodnienia, poczucia zmęczenia i słabości. Do wody możesz dodać sok z cytryny, świeżego ogórka, listki mięty lub trochę miodu. Możesz także przygotować domowy izotonik: do wody dodać szczyptę soli i trochę miodu. 
  • Używaj filtra przeciwsłonecznego z wysokim wskaźnikiem SPF kilka razy w ciągu dnia. Filtry UV są najskuteczniejsze wtedy, gdy zostaną nałożone ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Możesz także założyć okulary przeciwsłoneczne, by chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  • Noś nakrycie głowy — wśród jeźdźców popularnością cieszą się czapki z daszkiem lub kapelusze kowbojskie. Nie bez przyczyny! Oba rozwiązania są praktyczne i wygodne, a przy tym skutecznie chronią przed słońcem — pozwalają uniknąć udaru słonecznego lub bólu głowy po upalnym dniu. W Equishop możesz znaleźć modne czapki z daszkiem ulubionych marek jeździeckich.
  • Szukaj cienia — zrezygnuj z przebywania na bezpośrednim słońcu. Zamiast tego schowaj się w cieniu i dopilnuj, by Twój koń również mógł to zrobić.

Upały a spędzanie czasu w stajni

Podczas upałów warto zastąpić trening kąpielą wierzchowca lub wybraniem się nad pobliskie jezioro, by pławić konie. Zarówno konie, jak i jeźdźcy, z pewnością poczują dużą ulgę, a taka odmiana dobrze im zrobi! Jeśli nie chcesz rezygnować z jazdy konnej, wybierz się w teren wcześnie rano lub wieczorem — leśne ścieżki będą zdecydowanie lepszym wyborem niż nasłoneczniony, pylisty plac.

Środek upalnego dnia powinien być dla konia czasem na wypoczynek — z dostępem do cienia i świeżej wody. Warto także zadbać o podanie elektrolitów i zapewnienie ochrony przed owadami. A jeźdźcy z pewnością znajdą dla siebie zajęcie. Może to być porządkowanie i konserwacja sprzętu jeździeckiego lub po prostu spędzanie czasu ze znajomymi.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?

Next post

ZAWODY OGÓLNOPOLSKIE W UJEŻDŻENIU – SIERPIEŃ 2022