Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?

Kompendium wiedzy o koniach: czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę, nr 22: Czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?

Zamierzasz zdawać Brązową Odznakę Jeździecką i szukasz odpowiedzi na pytanie numer 22? Czytaj dalej i dowiedz się, czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele.

Brązowa Odznaka Jeździecka może być zdawana już przez 7-letnie dzieci i umożliwia start w zawodach niższych klas. Wymaga jednak wykazania się podstawowymi umiejętnościami — aby ją otrzymać, należy zaliczyć próbę skokową i ujeżdżeniową, a także zdać egzamin teoretyczny. Pytania, które pojawiają się na egzaminie, są dostępne na stronie PZJ. Poniżej znajdziesz odpowiedź na jedno z nich.

Brązowa Odznaka PZJ, pytanie nr 22: Czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?

Hacele to śruby wkręcane od dołu w podkowy, które służą lepszej przyczepności do podłoża i zapobiegają poślizgnięciom na asfalcie, kostce brukowej, błocie czy lodzie. Hacele mają różne kształty, w zależności od rodzaju podłoża, na jakim mają być stosowane. Powinny być zakładane tylko na czas pracy. Przed wypuszczeniem koni na wybieg hacele należy wykręcić, aby zmniejszyć ryzyko okaleczenia się konia lub zranienia innych koni. Koń może zranić się podczas kładzenia się lub zranić towarzyszy podczas zabaw, rywalizacji (kopnięcie kopytem zaopatrzonym w hacele może mieć bardzo przykre skutki) czy przypadkowego przydepnięcia. Co więcej, długotrwałe stosowanie haceli powoduje napięcia w ścięgnach i mięśniach, dlatego nie jest wskazane, by konie spędzały całe dnie w hacelach.

Pytanie 22 jest powiązane z 33: Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Jak poradzić sobie z upałem w stajni? Porady dla jeźdźców.