Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – koń Appaloosa

Kompendium wiedzy o koniach – koń Appaloosa

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie Appaloosa, znane jako konie indiańskie o wyjątkowym, nakrapianym umaszczeniu i pręgowanych kopytach są zdecydowanie jedną z tych ras, których widok potrafi zachwycić. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej rasie?

KOŃ APPALOOSA – HISTORIA RASY

Pierwsze konie, które zapoczątkowały rasę Appaloosa zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych  przez hiszpańskich konkwistadorów, w tym przez słynnego Vásquez de Coronado. Po klęsce wyprawy w celu znalezienia legendarnych Siedmiu Miast Królestwa Cibola, Francisco wydał rozkaz zabicia pozostałych koni w celu zapewnienia oddziałowi pożywienia. Niektórym koniom udało się jednak uciec i zaczęły się one mieszać z wieloma różnymi rasami jak andaluzyjska, arabska czy berberyjska. Wraz z upływem czasu i odkryciem koni bojowych, dzikim stadem zaczęli interesować się Indianie. Hodowlą zajęło się plemię Nez Perce, jednak stopniowa kolonizacja i walki doprowadziły do rozbicia domen plemienia przez Amerykanów. Na początku XX wieku, potomstwo kilku przetrwałych osobników stada Nez Perce zapoczątkowało ponowną hodowle tej rasy z inicjatywy Claude’a Yhompsona i założenie księgi stadnej w 1938 roku. Aktualnie liczba zarejestrowanych osobników od 1938 roku wynosi ponad 700 tys.

KOŃ APPALOOSA – BUDOWA I CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Rasę wyróżnia niewielka, szlachetna głowa z szeroko osadzonymi oczami, średniej wielkości uszami i prostą linią nosową. Posiadają średniej długości, mocno umięśnioną szyje oraz szeroką klatkę piersiową. Kłąb jest słabo zarysowany, a ścięty zad i tylnie nogi są dobrze zbudowane i umięśnione. Grzbiet jest krótki ale szeroki i mocny.

Osiągają od 1,42 do 1,62 cm wzrostu w kłębie.

Masa ciała waha się pomiędzy 450 a 500 kg.

Do cech charakterystycznych rasy należą biała rogówka oka, rzadka grzywa i ogon, kopyta o pionowo paskowanym rogu oraz nakrapiana skóra na pysku.

UMASZCZENIE APPALOOSA

Wyjątkowe umaszczenie rasy występuje w aż siedmiu wariantach, w sumie maści zasadniczych jest czternaście. Określając umaszczenie konia należy wziąć pod uwagę maść głowy, kończyn oraz grzywy. Występowanie jednolitej maści jest dosyć rzadkie, dlatego też główną cechą rozpoznawczą Appaloosa są cętki. Umaszczenie tarantowate dzieli się na pięć głównych typów:

  • Płatki śniegu – jasne cętki na ciemnej podstawie
  • Wzór lamparci – ciemne cętki na jasnej podstawie
  • Marmur – nierównomierne, niekiedy nachodzące na siebie, jasne i ciemne plamy
  • Nakrapiana derka – Obszar zadu i grzbietu są biało nakrapiane
  • Biała derka – Obszar zadu i grzbietu są białe

Wymienione wyżej typy tarantowatej maści występują w wielu wariantach kolorystycznych.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE KONIA APPALOOSA

Konie tej rasy słyną ze swojego wyjątkowo spokojnego, przyjaznego i zrównoważonego charakteru. Dodatkowo cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością, zwinnością i szybkością. Zestawienie tych cech przyczyniło się do wzrostu popularności wykorzystywania rasy w dyscyplinach westernowych oraz w pracy z bydłem ze względu na ich „krowi zmysł”. Łagodne usposobienie i użytkowa wszechstronność sprawiły, że koń appaloosa nadaje się również jako koń rekreacyjno-rodzinny.

KOŃ APPALOOSA – CENA

Cena konia każdej rasy jest uzależniona od jego pochodzenia, stanu zdrowotnego, wyszkolenia i osiągnieć. Aktualna cena konia tej rasy mieści się w przedziale od 25 do nawet 70 tys. złotych.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - koń Quarter Horse

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - kuc Connemara