Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń wielkopolski

Kompendium wiedzy o koniach: koń wielkopolski

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń wielkopolski — podstawowe informacje o rasie

Konie wielkopolskie to rodzima rasa koni, która jest użytkowana sportowo i rekreacyjnie. Skąd wzięły się konie wielkopolskie, jaki mają wzrost i cechy? Sprawdź najważniejsze informacje.

Konie wielkopolskie (oznaczane symbolem „wlkp” w rodowodach lub na tabliczkach na boksy) powstały w wyniku krzyżowania lokalnie występujących koni, z licznymi cechami koni prymitywnych, z końmi ras orientalnych, niemieckich (trakeńska, wschodniopruska, hanowerska) oraz angloarabami. Aż do lat 60. XX wieku hodowlę prowadzono w kierunku uzyskania koni zaprzęgowych, w następnych dwóch dekadach stawiano na typ zaprzęgowo-wierzchowy, a obecnie konie wielkopolskie hoduje się z myślą o uzyskaniu dobrych koni wierzchowych, które sprawdzą się w sporcie. Hodowcy mogą liczyć na dofinansowania z programu ochrony zasobów genetycznych rodzimych ras.

Koń wielkopolski — wygląd i charakter

Konie wielkopolskie to szlachetne konie wierzchowe o wzroście od 165 cm wzwyż. Przypominają angielską półkrew i konie rasy trakeńskiej — mają długie łopatki, wyraźnie zaznaczony kłąb, długą szyję zakończoną głową o szlachetnym profilu, mocny grzbiet, umięśniony zad i suche, szczupłe nogi. Konie wielkopolskie występują w różnych maściach. Charakteryzują się harmonijnym ruchem i dobrą techniką skoku. Charakter wielkopolaków można opisać jako energiczny, ale łagodny i zrównoważony.

Rasa jest użytkowana w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody, rzadziej w WKKW i powożeniu. Warto wiedzieć, że konie wielkopolskie reprezentowały nasz kraj w zawodach światowej rangi, w tym także na igrzyskach olimpijskich w Seulu.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń małopolski — podstawowe informacje o rasie

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: koń pełnej krwi angielskiej