Home»Aktualności»Kompendium wiedzy o koniach – kuc Connemara

Kompendium wiedzy o koniach – kuc Connemara

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Rasa Connemara pochodzi z dzikich terenów zachodniego nabrzeża Irlandii, skąd też wzięła swoją nazwę. Ponadprzeciętną siłę, zdolności adaptacyjne, zwinność oraz wytrzymałość osobników tej rasy przypisuje się trudnym warunkom środowiskowym i atmosferycznym w których żyły.

KUC CONNEMARA – HISTORIA RASY

Dokładny początek powstania rasy nie jest znany, jednak istnieją pewne teorie, które wyjaśniają skąd wzięła się ta rasa. Pierwsza z nich twierdzi, że kuce Connemara to potomkowie koni należących do Celtów – grupy ludów indoeuropejskich. Inni twierdzą, że przodkami tych wyjątkowych kucy są przywiezione przez Wikingów konie skandynawskie. Ostatnia teoria, będąca również irlandzką legendą mówi, że w 1588 roku z hiszpańskiego statku Armada zostały wypuszczone na wolność konie rasy andaluzyjskiej i zmieszały się one rasowo z rdzennymi końmi Irlandii. W rezultacie powstała nowa rasa, którą dzisiaj znamy jako kuc Connemara.

BUDOWA

Zgodnie z wytycznymi Irlandzkiego Towarzystwa Hodowców Kuców Connemara dorosły kuc powinien osiągnąć od 128 do 148 cm wzrostu i około 275 kg wagi. Posiadają średniej wielkości głowę z dużymi oczami, niewielkimi uszami i dobrze zarysowaną szczęką. Szyja jest stosunkowo długa i dobrze osadzona, a grzbiet mocny i dobrze zbudowany. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, a kończyny silne, ale dosyć krótkie.

UMASZCZENIE

Kuce Connemara występują w różnorodnych umaszczeniu. Akceptowane są maści takie jak gniada, kara, kasztanowata oraz siwa. Rejestracji hodowlanej nie podlega umaszczenie pinto.

 

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE KUCY CONNEMARA

Kuce Connemara są uważane za wyjątkowo inteligentną, łagodną i przyjazną rasę. Ich psychiczne zrównoważenie i chęć współpracy sprawiają, że idealnie odnajdują się w pracy z dziećmi, zwłaszcza jako konie do hipoterapii. Ze względu na swoje pochodzenie i pewność chodu odnoszą duże sukcesy w rajdach długodystansowych, ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody.

CENA

Wysokość ceny za każdego konia zależy od jego umiejętności, pochodzenia, osiągnieć i stanu fizycznego. Aktualnie za kuca rasy Connemara możemy zapłacić od 50 do 100 tys. złotych.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - koń Appaloosa

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Selle Français