Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – koń Quarter Horse

Kompendium wiedzy o koniach – koń Quarter Horse

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie Quarter Horse są jedną z najstarszych i najpowszechniejszą wśród ras koni na świecie. Skąd wynika ich popularność? Co warto o nich wiedzieć i jaka jest ich historia?

QUARTER HORSE – HISTORIA RASY

Początek hodowli rasy Quarter Horse miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Wirginia na początku XVII wieku.. Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania koni ras hiszpańskich, orientalnych i koni importowanych z Anglii. Jej nazwa pochodzi od ulicznych wyścigów na ćwierć mili organizowanych na terenach Ameryki Północnej w czasach kolonialnych. Duże zainteresowanie zyskała na przełomie XVIII i XIX za sprawą pochodzącego z Anglii Williama Ansona, który zafascynowany jej osiągnięciami postanowił ją opisać i wyodrębnić jako osobną rasę. Aktualnie opieką nad rasą Quarter Horse sprawuje organizacja American Quarter Horse Association, powstała w 1940 roku. Jej siedziba znajduje się w Amarillo w Teksasie ale posiada ona również oddziały na całym świecie, w tym także w Polsce pod nazwą Polish Quarter Horse Association. Zarejestrowanych jest ponad 4,6 miliona koni tej rasy, co czynią ją najliczniejszą rasą na świecie.

QUARTER HORSE – BUDOWA

Quarter Horse mierzy między od 145 do 160 cm w kłębie. Posiada małą, delikatną głowę z szerokim czołem, szeroko rozstawionymi oczami, niewielkimi uszami i dobrze zbudowaną, stosunkowo długą szyję. Kłąb jest średnio zarysowany, klatka piersiowa szeroka a łopatki wyjątkowo umięśnione. Mięśnie masywnego i ściętego zadu są widoczne, grzbiet jest mocny i krótki a nogi długie, suche o krótkich pęcinach. Grzywa i ogon są skąpo owłosione.

UMASZCZENIE RASY

Akceptowane w hodowli są wszystkie maści podstawowe. Najczęściej występują jednolite umaszczenia palomino, gniade, kasztanowate, kare oraz rzadziej siwe.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE KONIA QUARTER

Konie tej rasy bardzo szybko się uczą, są aktywne i wytrzymałe. Ich inteligencja, wrażliwość i motywacja do współpracy sprawiają, że są one idealną rasą dla jeźdźców dyscyplin westernowych. Ich wszechstronność jest również doceniana w wyścigach konnych, a najlepsze wyniki osiągają w biegach krótkodystansowych. Z uwagi na łagodny, przyjazny charakter i opanowanie quartery użytkuje się także w rekreacji, gdyż mimo gorącego temperamentu nie należą do koni nerwowych.

QUARTER HORSE – CENA

Cena koni rasy Quarter Horse mieści się między 30 a 60 tys. zł, w zależności od poziomu wyszkolenia, osiągnieć, pochodzenia i stanu medycznego konia.

Previous post

Siemię lniane w diecie koni – czy warto podawać?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - koń Appaloosa