Kompendium wiedzy o koniach: koń małopolski — podstawowe informacje o rasie
Koń małopolski — podstawowe informacje o rasie
Konie małopolskie to jedna z naszych rodzimych ras, ciesząca się dużą popularnością. Co warto o niej wiedzieć? Jak wyglądają i jaki charakter mają konie małopolskie?
Rasa małopolska wywodzi się od miejscowych koni, z dużym udziałem koników polskich. W XVIII wieku uszlachetniono rasę dolewem krwi koni arabskich, tureckich, perskich, angloarabskich oraz pełnej krwi angielskiej. Hodowlę koni tej rasy prowadzą takie uznane stadniny jak stadnina w Janowie Podlaskim, stadnina Michałów, Walewice czy Ochaby. Hodowcy koni małopolskich mogą liczyć na dotacje z programu ochrony zasobów genetycznych rodzimych ras.
Konie małopolskie — wygląd i charakter
Małopolaki charakteryzują się lekką, elegancką sylwetką, kształtem głowy zbliżonym do koni czystej krwi arabskiej i wzrostem w granicach ok. 157-168 cm. Mają długą szyję i wyraźnie zaznaczony kłąb, nogi długie i suche. Występują we wszystkich maściach, a ich ruch powinien być obszerny i elastyczny. Polski Związek Hodowców Koni wyróżnia kilka typów rasy (angloarabski, orientalny oraz furioso-przedświt). W przeszłości funkcjonowało kilka odmian koni małopolskich, zależnych od regionu występowania.
Przodkom w pierwotnym typie konika polskiego małopolaki zawdzięczają dobre wykorzystanie paszy, siłę, odporność, płodność i wytrzymałość. Mają żywiołowy charakter, ale są bardzo łagodne i inteligentne. Spotkamy je w rekreacji oraz małym i dużym sporcie. Dzięki swojej wszechstronności, małopolaki sprawdzają się w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody, jednak najbardziej spektakularne sukcesy odnoszą w WKKW.