Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń huculski — podstawowe informacje o rasie

Kompendium wiedzy o koniach: koń huculski — podstawowe informacje o rasie

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń huculski — podstawowe informacje o rasie

Hucuły mają wielu miłośników i są najpopularniejszą rasą kuców w Polsce. Sprawdź podstawowe informacje o tej wyjątkowej rasie koni!

Konie huculskie często możemy spotkać w hipoterapii i rekreacji — szkółki jeździeckie, organizatorzy turystycznych wyjazdów w teren lub oprowadzanek dla dzieci chętnie wykorzystują do pracy te odporne i chętne do współpracy zwierzęta. Co warto wiedzieć o hucułach?

Koń huculski — wygląd, charakter i przeznaczenie

Hucuły są niewysokie (132-145 cm w kłębie) i ważą około 400 kg. Cechują się krótkim tułowiem, szerokim grzbietem, słabo zaznaczonym kłębem i masywną szyją, którą ozdabia bujna grzywa. Mają umaszczenie gniade, myszate, srokate, czasem kare lub bułane. Kasztanowate jest niepożądane. U hucułów często występuje pręga grzbietowa, zdarza się także pręgowanie na nogach.

Hucuły są bardzo silne, odporne, odważne i przyjacielskie. Dzięki swojemu spokojnemu charakterowi i inteligencji nadają się dla osób początkujących. Często są wybierane na pierwszego wierzchowca. Dawniej były używane jako konie juczne w trudnych, górskich warunkach, gdzie potrafiły nosić 200 kg ciężary w trudnym terenie. Dziś są użytkowane w rekreacji, hipoterapii, a także jako konie zaprzęgowe. Mogą również wprowadzić jeźdźca w mały sport — ujeżdżenie lub skoki przez przeszkody, a nawet dyscypliny westernowe. Specjalnie dla nich powstała odrębna dyscyplina, tzw. ścieżka huculska, na której jeździec i koń mają do pokonania różne przeszkody terenowe. Hodowcy koni huculskich mogą liczyć na dotacje dzięki programowi ochrony rodzimych ras.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: konik polski — opis wyglądu i charakteru

Next post

Znamy składy drużyn na Mistrzostwa Świata w ujeżdżeniu