Kompendium wiedzy o koniach: konie gorącokrwiste – co to znaczy?
Konie gorącokrwiste – co to znaczy?
Podział na konie gorącokrwiste i zimnokrwiste czasem jest niejasny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jeździectwem. Które konie są gorącokrwiste i jakie rasy określamy w ten sposób?
Jeśli masz za sobą przynajmniej kilka lekcji jazdy konnej, z pewnością zdarzyło Ci się już widywać konie gorącokrwiste — i być może nawet nie miałeś o tym pojęcia! Często spotkamy je w szkółkach jeździeckich i pensjonatach, ponieważ ich charakterystyczne cechy sprawiają, że są doskonałymi końmi wierzchowymi.
Konie gorącokrwiste — charakterystyka
Konie gorącokrwiste mają lekką, atletyczną sylwetkę i wyróżniają się doskonałą sprawnością fizyczną. Określenie „gorącokrwiste” wcale nie dotyczy temperatury ich krwi. Opisuje ono temperament tych koni. Energiczne, pobudliwe, „w gorącej wodzie kąpane”, są przeciwieństwem spokojnych, mało pobudliwych koni zimnokrwistych („zachowujących zimną krew”).
Konie gorącokrwiste są wykorzystywane głównie do pracy pod siodłem, np. w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak wyścigi, ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW, rajdy długodystansowe, reining, barrel racing i inne. Konie gorącokrwiste sprawdzają się w powożeniu — zwłaszcza jeśli mowa o sportowych zmaganiach. Wykorzystują je także ranczerzy spędzający całe dnie w siodłach.
Rasy koni gorącokrwistych
Najpopularniejsze rasy koni gorącokrwistych to:
- konie czystej krwi arabskiej
- konie pełnej krwi angielskiej (folbluty)
- holenderskie konie gorącokrwiste (KWPN)
- konie ras iberyjskich
- american quarter horse
- w Polsce: konie małopolskie, wielkopolskie, polskie konie sportowe