Kompendium wiedzy o koniach: konie zimnokrwiste – to znaczy jakie?
Konie zimnokrwiste – to znaczy jakie?
Podział na konie zimnokrwiste i gorącokrwiste jest czasem niezrozumiały dla początkujących jeźdźców. Co oznacza określenie „koń zimnokrwisty” i jak go poznać? Które rasy należą do koni zimnokrwistych?
Konie zimnokrwiste rzadziej można spotkać w szkółkach, pensjonatach dla koni lub na zawodach. Czasem można zobaczyć je, gdy ciągną bryczkę lub pracują w lesie. I choć są potężne, ich charakter sprawia, że mają szerokie grono wiernych miłośników!
Konie zimnokrwiste — charakterystyka
Konie zimnokrwiste (nazywane też końmi pociągowymi) to duże, bardzo silne i masywne konie, wyhodowane z przeznaczeniem do prac rolniczych, w lesie przy zrywce drewna lub do ciągnięcia wozów. W średniowieczu były wierzchowcami ciężkozbrojnych rycerzy. Konie te są spokojne, opanowane, bardzo przyjazne i mało pobudliwe — stąd określenie „zimnokrwiste” (zachowują zimną krew).
Choć nazwa „konie zimnokrwiste” nie ma nic wspólnego z temperaturą krwi, inne różnice anatomiczne są wyraźne. Konie zimnokrwiste mają krótki, szeroki grzbiet i bardziej wyprostowaną łopatkę — te cechy budowy ułatwiają im ciągnięcie ciężarów. Przedstawiciele ras zimnokrwistych nierzadko osiągają wagę 900-1000 kg. Często występują u nich szczotki pęcinowe i bardzo bujne grzywy.
Rasy koni zimnokrwistych
Najpopularniejsze rasy koni zimnokrwistych to:
- perszeron
- shire
- clydesdale
- koń belgijski
- koń ardeński
- w Polsce — polski koń zimnokrwisty
Współcześnie konie zimnokrwiste wciąż są wykorzystywane do pracy w lesie, w polu lub jako konie pociągowe. Coraz częściej ich spokojny charakter jest doceniany w hipoterapii oraz nauce jazdy konnej.