Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: konie zimnokrwiste – to znaczy jakie?

Kompendium wiedzy o koniach: konie zimnokrwiste – to znaczy jakie?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie zimnokrwiste – to znaczy jakie?

Podział na konie zimnokrwiste i gorącokrwiste jest czasem niezrozumiały dla początkujących jeźdźców. Co oznacza określenie „koń zimnokrwisty” i jak go poznać? Które rasy należą do koni zimnokrwistych?

Konie zimnokrwiste rzadziej można spotkać w szkółkach, pensjonatach dla koni lub na zawodach. Czasem można zobaczyć je, gdy ciągną bryczkę lub pracują w lesie. I choć są potężne, ich charakter sprawia, że mają szerokie grono wiernych miłośników!

Konie zimnokrwiste — charakterystyka

Konie zimnokrwiste (nazywane też końmi pociągowymi) to duże, bardzo silne i masywne konie, wyhodowane z przeznaczeniem do prac rolniczych, w lesie przy zrywce drewna lub do ciągnięcia wozów. W średniowieczu były wierzchowcami ciężkozbrojnych rycerzy. Konie te są spokojne, opanowane, bardzo przyjazne i mało pobudliwe — stąd określenie „zimnokrwiste” (zachowują zimną krew).

Choć nazwa „konie zimnokrwiste” nie ma nic wspólnego z temperaturą krwi, inne różnice anatomiczne są wyraźne. Konie zimnokrwiste mają krótki, szeroki grzbiet i bardziej wyprostowaną łopatkę — te cechy budowy ułatwiają im ciągnięcie ciężarów. Przedstawiciele ras zimnokrwistych nierzadko osiągają wagę 900-1000 kg. Często występują u nich szczotki pęcinowe i bardzo bujne grzywy.

Rasy koni zimnokrwistych

Najpopularniejsze rasy koni zimnokrwistych to:

  • perszeron
  • shire
  • clydesdale
  • koń belgijski
  • koń ardeński
  • w Polsce — polski koń zimnokrwisty

Współcześnie konie zimnokrwiste wciąż są wykorzystywane do pracy w lesie, w polu lub jako konie pociągowe. Coraz częściej ich spokojny charakter jest doceniany w hipoterapii oraz nauce jazdy konnej.

Previous post

Puchar dla Danii

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Srebrna Odznaka Jeździecka