Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Selle Français

Kompendium wiedzy o koniach – Selle Français

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Selle Français to piękna, francuska rasa koni gorącokrwistych o wyjątkowo wszechstronnym użytkowaniu. Wyselekcjonowana i zadbana hodowla pozwoliła stworzyć niezwykłego konia, którego dzisiejsze osiągnięcia sportowe znane są na całym świecie jeździeckim.

SELLE FRANÇAIS – HISTORIA RASY

Początek rasy koni Selle Français miał miejsce w północnej części Francji. Powstała ona w wyniku krzyżówki rodzimych koni francuskich z końmi orientalnymi i niemieckimi holsztynami. W późniejszym okresie postanowiono połączyć je również z ogierami pełnej krwi angielskiej i kłusakami. Szczególna dbałość o hodowle i wyselekcjonowanie najlepszych osobników sprawiły, że stworzono niesamowitego konia sportowego o szerokich możliwościach użytkowania.

BUDOWA I CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Konie tej rasy wyróżnia średniej wielkości głowa, często o lekko garbatym profilu, szeroko osadzonych oczach i długich uszach. Posiadają mocną, długą szyję dobrze połączoną z wyraźnie zaznaczonym kłębem. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, a kłoda mocno zbudowana i proporcjonalna do reszty ciała. Szczególnie umięśnione są długie i mocne nogi. Kopyta mogą być znacznych rozmiarów – wytrzymałe, o twardym rogu. Rasę charakteryzuje również skąpe włosie ogona. Dorosłe konie Selle Français mogą osiągnąć od 155 do 175 cm wzrostu w kłębie oraz wagę od 550 do 650 kg.

UMASZCZENIE RASY

W hodowli rasy Selle Français dopuszczalne są wszystkie maści jednolite. Najczęściej występuje umaszczenie kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE KONI SELLE FRANÇAIS

Jest to rasa szczególnie ceniona ze względu na swój łagodny, przyjazny charakter i ponadprzeciętną zdolność do uczenia się. Cechuje się wyjątkową cierpliwością i dobrym temperamentem. Ze względu na gorącokrwiste pochodzenie są to konie dosyć energiczne, śmiałe i odważne. Wszystkie powyższe cechy sprawiły, że jest to koń chętnie wykorzystywany w konkurencjach jeździeckich takich jak skoki przez przeszkody, WKKW oraz ujeżdżenie. Możemy je także zobaczyć na torach wyścigowych, gdyż i tam odnoszą spore sukcesy.

CENA

Dorosły koń rasy Selle Français może kosztować od 7 do 200 tys. euro. Wysokość kwoty zależy od wielu czynników jak pochodzenie, osiągnięcia sportowe, poziom wyszkolenia oraz zdrowie.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - kuc Connemara

Next post

FEI: wiemy kto pojedzie do Omaha