Aktualna lista substancji niedozwolonych przez FEI
Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała obowiązującą listę niedozwolonych dla koni substancji (ang. Equine Prohibited Substances List, czyli w skrócie EPSL).
Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała obowiązującą listę niedozwolonych dla koni substancji (ang. Equine Prohibited Substances List, czyli w skrócie EPSL). Powinni się z nią zapoznać wszyscy koniarze odpowiedzialni za karmienie swoich podopiecznych oraz doglądający zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych. Należy dopilnować, by konie nie przyjmowały substancji niedozwolonych podczas udziału w zawodach oraz substancji, które są zakazane bez względu na użytkowanie konia.
Lista jest bardzo długa – obejmuje aż 37 stron. Substancje niedozwolone są podzielone według listy na dwa rodzaje. Substancje zakazane (Banned Substances) to takie, które w żadnym wypadku nie powinny być stosowane u koni startujących w zawodach. Do medykamentów podlegających kontroli (Controlled Medication) należą preparaty, których powszechnie używa się w weterynarii i które mogą służyć w terapii zdrowotnej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet takie środki mogą wpływać na przebieg przejazdu konia w zawodach czy też wpływać na dobrobyt wierzchowca. Wśród pozycji z listy znajdujemy m.in. różnego rodzaju preparaty hormonalne, narkotyki, środki uspokajające, środki zwiotczające mięśnie, środki podbudzające, środki rozszerzające oskrzela, substancje moczopędne, środki przeciwlękowe czy psychodeliczne. Można korzystać z pomocy substancji, które nie zostały wymienione na powyższej liście, ale tylko pod warunkiem, że nie mają one struktury chemicznej lub biologicznej podobnej do żadnej z zakazanych substancji. Nie mogą one też w podobny sposób reagować.
Chociaż FEI uwzględniło mnóstwo substancji zakazanych, nie sposób jest określić je wszystkie. Wszyscy opiekunowie koni sportowych muszą zwracać baczną uwagę na skład chemiczny środków pielęgnacji, np. wcierek. Każdy jeździec powinien oddać sprawy żywienia swojego konia sportowego w ręce specjalisty i konsultować skutki podawania suplementów z lekarzem weterynarii, bowiem tylko on będzie w stanie zweryfikować potencjalne zagrożenie. Sami lekarze weterynarii powinni zaś uwzględniać ewentualne starty konia w zawodach, kiedy podają im najprostsze nawet lekarstwa.