Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Co to są puśliska i jak poprawnie dopasować ich długość do wzrostu jeźdźca?

Kompendium wiedzy o koniach: Co to są puśliska i jak poprawnie dopasować ich długość do wzrostu jeźdźca?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Puśliska to najczęściej skórzane paski, które przypinane są do siodła za pomocą specjalnych zamków za stali nierdzewnej, których zadaniem jest przytrzymanie strzemion na miejscu, by jeździec mógł swobodnie oprzeć o nie stopy. Puśliska charakteryzują się tym, że na ich powierzchni znajdują się numerowane dziurki, które służą do regulacji długości i odpowiedniego dopasowania wysokości strzemienia do wzrostu jeźdźca.

Puśliska różnią się od siebie w zależności od uprawianej dyscypliny oraz materiału, z którego są wykonane. Najczęściej rozróżniamy puśliska ujeżdżeniowe oraz puśliska skokowe. Puśliska skokowe czy też inaczej zwane – wszechstronne, wykonane są z jednego paska skóry, który zapięty do siodła tworzy „pętelkę”, na której wiszą strzemiona. Jest to najczęściej wybierany rodzaj puślisk. Tego typu puśliska znajdziesz w rozmiarach od 100 cm do nawet 160 cm, jednak przeważnie wybieranymi rozmiarami są te między 135 cm, a 145 cm.

Puśliska skokowe ze względu na fakt, że wykonane są z jednego paska skóry, to pod nogą jeźdźca tworzą one podwójną zakładkę, która może okazać się niewygodna. Podwójna skóra może przyszczypać lub uwierać nogę jeźdźca, przede wszystkim latem, kiedy zakładamy cienkie i przewiewne bryczesy. Puśliska ujeżdżeniowe rozwiązują ten problem, ponieważ wykonane są one z pojedynczego paska skóry, który jest niemalże niewyczuwalny pod nogą.

Puśliska ujeżdżeniowe, jak i skokowe dostępne są najczęściej w wersji skórzanej, jednak istnieją modele wykonane z parcianego paska lub skóry syntetycznej.

Jak poprawnie dopasować strzemiona podczas jazdy?

Strzemiona można dopasować będąc na ziemi oraz z siodła. Pierwszym sposobem na dopasowanie strzemion jest stanięcie twarzą w stronę siodła i przyłożenie pięści do zamka, czyli miejsca, w którym zawieszamy puślisko. Następnie do wyciągniętej ręki naciągamy strzemię z puśliskiem. Przy dobrym dopasowaniu strzemię powinno sięgać pachy jeźdźca.

Puślisko można dopasować również siedząc w siodle. W tym celu usiądź po środku siedziska i wypuść luźne nogi do dołu – nie staraj się ich podnosić ani przesuwać. Do jazdy rekreacyjno-skokowej strzemię powinno sięgać kostki jeźdźca. Jazda ujeżdżeniowa wymaga nieco dłuższych strzemion i należy wydłużyć je o około 2-3 dziurki, aby stopka strzemienia sięgała obcasa czy pięty jeźdźca.

Previous post

Kogo zobaczymy na Cavaliadzie w Warszawie?

Next post

Kogo zobaczymy podczas eliminacji Pucharu Świata w Stuttgarcie?