Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia?

Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 11: Dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia?

Jeżeli jesteś w trakcie przygotowywania się do Brązowej Odznaki Jeździeckiej i chciałbyś poznać odpowiedź na pytanie 11 to świetnie trafiłeś! W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia.

Decydując się na rozpoczęcie sportowej kariery jeździeckiej musimy wziąć pod uwagę konieczność nabycia Brązowej Odznaki Jeździeckiej. Jest ona niezbędna, aby wziąć udział w regionalnych zawodach jeździeckich. Egzamin BOJ składa się z części skokowej, ujeżdżeniowej oraz teoretycznej. Wszystkie pytanie do testu znajdziesz na stronie PZJ. Dzisiaj odpowiemy na pytanie nr 11!

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 11: Dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia?

Konie to zwierzęta o wyjątkowo wrażliwych zmysłach i silnym instynkcie ucieczki. W naturze są one narażone na ataki drapieżników, a szybka reakcja ucieczki w odpowiedzi na niebezpieczeństwo jest najskuteczniejszą formą obrony. Dodatkowo konie posiadają specyficzny kąt widzenia, który zawiera martwe pola – koń nie widzi przedmiotów znajdujących się tuż przed jego głową i  za zadem.

Wchodząc do boksu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ wchodzimy do bezpośredniej strefy bezpieczeństwa konia. Zazwyczaj toleruje on w niej tylko własne potomstwo lub znane mu, zaprzyjaźnione konie. Nagłe wtargnięcie i przestraszenie zwierzęcia w boksie może skutkować jego atakiem w naszą stronę, ponieważ jest to jego jedyna opcja obrony przy braku możliwości ucieczki.

Bezpieczniej jest najpierw oznajmić koniowi naszą obecność poprzez komunikat głosowy i wejść do boksu, gdy ma się pewność, że koń nas zauważył. Aby uniknąć wejścia w martwe pole widzenia należy podejść najlepiej od boku konia.

Dowiedz się również czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - W którym miejscu najbezpieczniej przebywać obok konia?