Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?

Kompendium wiedzy o koniach – Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 7: Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?

Masz w planach zdawać Brązową Odznakę Jeździecką? Jeżeli tak, to czas przygotować się do egzaminu teoretycznego. Wszystkie pytania BOJ znajdziesz na stronie PZJ. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 7: „Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?”.

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką polega na przejściu próby skokowej, ujeżdżeniowej oraz zdaniu testu teoretycznego. Chcąc zaliczyć teorię BOJ musimy wykazać się znajomością podstawowej wiedzy o jeździectwie i opiece nad końmi.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 7: Czego należy unikać podczas wykonywania wszelkich czynności przy koniach?

Przebywając wokół koni zawsze należy zachować dużą ostrożność i czujność. Jest to spowodowane nie tylko z rozmiarem i siłą tych wyjątkowych zwierząt, ale także z ich płochliwą naturą. Konie są bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne. W naturze są ciągle narażone na atak ze strony drapieżników, dlatego ich zmysły są bardzo dobrze wyczulone.

Podczas wszelkich czynności przy koniach należy unikać zbliżania się do nich bez uprzedzenia i wchodzenia w martwe pole widzenia konia. Wchodząc do stajni bądź na padok powinno się najpierw zakomunikować głosowo swoją obecność i nigdy nie podchodzić od zadu konia. Martwe pole widzenia konia obejmuje obszar tuż przed jego głową oraz zadem, a więc najbezpieczniej jest podchodzić od boku.

Ich wrażliwe zmysły są również powodem dla którego powinno się unikać szybkich, gwałtownych ruchów oraz biegania i krzyczenia w stajni. Dodatkowo konie to inteligentne i wrażliwe zwierzęta, które źle znoszą rutynę, obojętność i niedbalstwo. Z tego powodu należy się wystrzegać tego typu zachowań poprzez urozmaicanie sposobu spędzania czasu z koniem i poświęcanie mu dużej ilości uwagi.

Koniecznie dowiedz się również wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia?