Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Pole widzenia konia

Kompendium wiedzy o koniach – Pole widzenia konia

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 5: Opisz pole widzenia konia

Masz w planach zacząć rozwijać swoją jeździecką karierę? Brązowa Odznaka Jeździecka to temat, który z pewnością Cię zainteresuje!

Pragnąc zacząć pierwsze starty w zawodach regionalnych musimy najpierw zdobyć BOJ – Brązową Odznakę Jeździecką. Aby zostać jej posiadaczem należy zdać egzamin ze skoków przez przeszkody, ujeżdżenia oraz teorii. W naszym artykule odpowiemy na jedno z obowiązujących pytań na teście, a dokładniej – opiszemy pole widzenia konia.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 5: OPISZ POLE WIDZENIA KONIA

Oczy konia rozmieszczone są po bokach jego głowy, co powoduje, ze widzi on niemalże wszystko wokół swoich boków.  Jest to jednak obraz płaski i nieostry. Najlepiej i najbardziej przestrzennie konie widzą w polu wąskiego trójkąta przed swoją głową – obraz jest wyraźny i ostry. Istnieją jednak pewne miejsca, które nazywamy „martwym polem”, ponieważ wzrok konia ich nie dosięga. Jest to obszar tuż przed jego głową i za zadem. Przebywając blisko koni należy zawsze mieć na uwadze ich słabe punkty widzenia, aby uniknąć ich zaskoczenia i tym samym stworzenia zagrożenia dla nas i naszych końskich podopiecznych. W sytuacjach w których musimy podejść do konia od strony w której jego wzrok jest ograniczony, powinniśmy powiadomić go głosowo o naszej obecności.

Dla zainteresowanych szerszym poruszeniem tematu pola widzenia konia polecamy nasz artykuł Jak widzi koń?

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?