Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego wyprowadzanie koni na wybieg niesie ze sobą ryzyko?

Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego wyprowadzanie koni na wybieg niesie ze sobą ryzyko?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 23: Dlaczego wyprowadzanie koni na wybieg niesie ze sobą ryzyko?

Brązowa Odznaka Jeździecka to jedna z czterech możliwych do zbycia odznak Polskiego Związku Jeździeckiego. Podczas jej egzaminu należy wykazać się podstawową wiedzą z zakresu jeździectwa i opieki nad końmi. Aby uzyskać pozytywny wynik testu teoretycznego należy prawidłowo odpowiedzieć na zadane przez komisję pytania egzaminacyjne. Znajdziesz je na oficjalnej stronie PZJ. W dzisiejszym artykule odpowiemy na jedno z nich.

Do podejścia do egzaminu na BOJ uprawnia nas odznaka Jeżdżę Konno. Sam egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas pierwszej z nich osoba zdająca ma za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące podstawowej wiedzy o koniach i jeździectwie. Część praktyczna zaczyna się od sprawdzenia umiejętności opieki stajennej, a następnie obydwa się próba ujeżdżeniowa i skokowa.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 23: DLACZEGO WYPROWADZANIE KONI NA WYBIEG NIESIE ZE SOBĄ RYZYKO?

Każda osoba przebywająca na terenie ośrodka jeździeckiego zobowiązana jest do przestrzegania zaleconych zasad bezpieczeństwa. Konie to zwierzęta szczególnie wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne. W sytuacji przestraszenia się ich naturalną reakcją jest chęć natychmiastowej ucieczki. Niestety zdarza się, że konie przeżywające silne emocje mogą zrobić człowiekowi krzywdę. Niekoniecznie jest to zachowanie zamierzone – należy pamiętać, że konie to duże i silne istoty, które wielokrotnie swoimi rozmiarami przerastają człowieka.

Podczas wyprowadzania koni na wybieg istnieje pewne ryzyko dla człowieka, ponieważ zniecierpliwiony koń może spróbować wyrwać się i kopnąć osobę prowadzącą. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym niebezpieczeństwo tej sytuacji jest fakt, że podczas otwierania wejścia na wybieg prowadzący konia posiada tylko jedną wolną rękę. Jest to kolejne utrudnienie w zapanowaniu nad rozemocjonowanym koniem.

Z tego powodu zaleca się codzienne padokowanie koni, gdyż stale wychodzący koń jest przyzwyczajony do wyprowadzania na wybieg i najczęściej nie jest to dla niego tak ekscytującym wydarzeniem. Koń, który wychodzi codziennie na dwór ma zapewnione niezbędną dawkę ruchu niewymuszonego. Konie posiadają naturalną potrzebę padokowania, która wynika z ich naturalnego stylu życia i jest spełnienia jest niezbędne dla ich dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.

O tym dlaczego należy prowadzić tylko jednego konia naraz dowiesz się tutaj.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego nie należy prowadzić naraz więcej, niż jednego konia?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Czy można przywiązać konia używając do tego celu wodzy?