Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Czy można przywiązać konia używając do tego celu wodzy?

Kompendium wiedzy o koniach – Czy można przywiązać konia używając do tego celu wodzy?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 24: Czy można przywiązać konia używając do tego celu wodzy?

Posiadasz już odznakę Jeżdżę Konno i planujesz podejść do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką? W takim razie koniecznie musisz zapoznać się z pytaniami egzaminacyjnymi BOJ. Wszystkie je znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na jedno z nich, a mianowicie na pytanie „Czy można przywiązać konia używając w tym celu wodzy?”

Brązowa Odznaka Jeździecka to jedna z czterech możliwych do zdobycia odznak PZJ. Stanowi ona oficjalne potwierdzenie naszej podstawowej wiedzy o koniach i jeździectwie. Aby ją zdobyć należy pozytywnie przejść egzaminy praktyczne z opieki stajennej, jazdy ujeżdżeniowej, skoków przez przeszkody oraz zaliczyć egzamin teoretyczny.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 23: CZY MOŻNA PRZYWIĄZAĆ KONIA UŻYWAJĄC DO TEGO CELU WODZY?

Przebywając w stajni zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Konie to zwierzęta niezwykle wrażliwe na bodźce zewnętrzne i w przypadku spłoszenia się ich naturalną reakcja jest natychmiastowa ucieczka. W sytuacji w której nie mają one możliwości ucieczki mogą przejawiać agresywne zachowania, takie jak kopanie czy gryzienie. Dlatego zawsze w pobliżu konia należy uważać i pamiętać, aby na miejsce oporządzania konia wybierać miejsca do tego przystosowane.

Czy w takim razie można przywiązać konia z użyciem wodzy? W żadnym wypadku. Nigdy nie należy przywiązywać za wodze konia z ubranym kiełznem. W przypadku szarpnięcia się konia ogłowie może nie tylko się rozerwać, ale również poważnie okaleczyć zwierzę. Spowodowany ból może wywołać w koniu panikę i silny stres, na skutek czego może dojść do jego „odsadzenia się”, czyli silnej próby wyrwania się z wiązów. Metalowe wędzidło w pysku może poważnie zranić delikatny pysk konia doprowadzając do rozerwania tkanek, a nawet złamań.

Najlepszym rozwiązaniem dla bezpiecznego przywiązania konia jest użycie odpowiednio dopasowanego kantara i uwiązu z karabińczykiem bezpieczeństwa. Dodatkowo każdy jeździec powinien potrafić prawidłowo zawiązać uwiąz w węzeł bezpieczny. W sytuacji spłoszenia się konia takie zabezpieczenia umożliwia szybka reakcję jeźdźca i rozwiązanie odsadzającego się konia.

Więcej o czego należy unikać podczas czynności przy koniach przeczytasz tutaj.

 

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego wyprowadzanie koni na wybieg niesie ze sobą ryzyko?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jaki sprzęt jest potrzebny, by poprawnie i bezpiecznie przywiązać konia?