Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń pełnej krwi angielskiej

Kompendium wiedzy o koniach: koń pełnej krwi angielskiej

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń pełnej krwi angielskiej — podstawowe informacje o rasie

Konie pełnej krwi angielskiej, nazywane także „anglikami” lub „folblutami” to rasa gorącokrwista, która miała ogromny wpływ na kształtowanie się niemal wszystkich ras koni wierzchowych. Sprawdź podstawowe informacje o rasie — wygląd, charakter i przeznaczenie folblutów.

Konie pełnej krwi angielskiej w rodowodach i na tabliczkach na boksy oznacza się symbolem „xx” i kolorem czerwonym. Angliki oraz ich mieszanki są bardzo popularne na całym świecie. Są najszybszą rasą koni, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w sporcie.

Koń pełnej krwi angielskiej — charakterystyka

Folbluty mierzą ok. 155-170 cm w kłębie i ważą 500-600 kg. Cechuje je smukła budowa, mała głowa o prostym profilu, długie, suche kończyny oraz skośna łopatka, która umożliwia wydajny galop i cwał. Występują u nich maści: kara, gniada, ciemnogniada, kasztanowata, siwa, nigdy srokata czy tarantowata.

Konie pełnej krwi angielskiej były hodowane pod kątem osiągania jak najlepszych wyników w sporcie. W efekcie są bardzo żywiołowe, pobudliwe i reaktywne, ale też wrażliwe, odważne i niezwykle wytrzymałe. Na otwartych przestrzeniach szczególnie uwidacznia się ich wyścigowy rodowód. Z powodu charakteru mogą sprawiać trudności niedoświadczonym osobom.

Angliki są użytkowane w sporcie, głównie w wyścigach konnych (płaskich i z przeszkodami). Sprawdzają się także w skokach przez przeszkody, WKKW, ujeżdżeniu i polo. Są również cennym materiałem hodowlanym, który służy udoskonalaniu innych ras lub tworzeniu krzyżówek z innymi rasami. Kilka legendarnych koni było właśnie wierzchowcami pełnej krwi angielskiej. Należą do nich: Secretariat, Ruffian czy Seabiscuit.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń wielkopolski

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: koń Shire