Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Po co podkuwa się konie i jak często?

Kompendium wiedzy o koniach – Po co podkuwa się konie i jak często?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 32: Po co podkuwa się konie i jak często?

Brązowa Odznaka Jeździecka jest pewnego rodzaju wyzwaniem dla niemal każdego jeźdźca. Do jej uzyskania niezbędna jest podstawowa wiedza o jeździectwie, zasadach bezpiecznego przebywania w stajni, koniach i opiece nad nimi. Przygotowując się do egzaminu należy zapoznać się z pytaniami egzaminacyjnymi, które są dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W niniejszym artykule przedstawimy Wam odpowiedź na jedno z nim, a dokładniej na pytanie numer 32!

Do egzaminu na BOJ dopuszczone są osoby posiadające odznakę Jeżdżę Konno. Do zdobycia Brązowej Odznaki Jeździeckiej konieczne jest pozytywne zaliczenie egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Część praktyczna polega na wykonaniu poleceń z zakresu opieki stajennej oraz przejeździe ujeżdżeniowym i skokowym. Osoba, której udało się uzyskać Brązową Odznakę Jeździecką mogą brać udział w regionalnych zawodach skoków przez przeszkody klasy L oraz ujeżdżenia klasy P.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 32: PO CO PODKUWA SIĘ KONIE I JAK CZĘSTO?

Zdrowe kopyta są fundamentem każdego konia. Ich kondycja warunkuje samopoczucie i stan fizyczny konia. Prawidłowa pielęgnacja kopyt jest niezbędna do utrzymania konia w dobrej kondycji. Zaniedbanie kopyt może skutkować wieloma różnymi schorzeniami, które ostatecznie wyłączą naszego konia spod użytkowania. Warto więc wiedzieć jak prawidłowo dbać o stan kopyt i jak powinna wyglądać ich  odpowiednia pielęgnacja. W takim razie dlaczego podkuwa się konie i jak często należy to robić? Już odpowiadamy!

Konie, które na co dzień pracują na twardym podłożu ścierają róg kopytowy szybciej, niż zdąży on odpowiednio narosnąć. Podkuwanie koni ma na celu ochronę kopyta przed nadmiernym ścieraniem się. Dodatkowo podkowy chronią konia przed urazami spowodowanymi poruszaniem się na nierównym czy kamienistym podłożu. Z tego powodu podkute kopyta często obserwuje się u koni wykorzystywanych do rajdów konnych lub tych w intensywnym treningu.

Prawidłowo dopasowane i dobrane podkowy mają działanie antypoślizgowe – zapobiega ześlizgiwaniu się kopyt konia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku jazdy na niestabilnym podłożu. W niektórych przypadkach wykonuje się również podkuwanie ortopedyczne, które wykorzystywane jest do korekcji wad postawy kończyn konia. Są to jednak specjalnie zaprojektowane podkowy i takie rozwiązanie powinno być zalecone tylko przez kowala lub lekarza weterynarii. Wybór podków zawsze należy konsultować ze specjalistą.

A jak często powinno się podkuwać konie? Prawidłowe przekuwanie należy wykonywać regularnie, co sześć tygodni. W opiece nad koni regularność odgrywa wielką rolę. Dzięki niej możemy zmniejszać ryzyko pojawienia się wszelkich nieprawidłowości oraz odpowiednio szybko zareagować w przypadku ich zauważenia. Codzienna kontrola stanu podkucia jest ważna, ponieważ poluzowana podkowa może doprowadzić do kontuzji i stanowić zagrożenie dla zdrowia konia.

O tym dlaczego ważna jest staranna pielęgnacji kopyt dowiesz się tutaj!

 

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - dlaczego ważna jest staranna pielęgnacja kopyt?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - W jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze?