Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – W jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze?

Kompendium wiedzy o koniach – W jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 34: W jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze?

Zdecydowałeś się zdawać Brązową Odznakę Jeździecką? W takim razie czeka cię nauka podstawowej teorii dotyczącej koni i jeździectwa! Przed tym ważnym dniem próby warto poznać kilka istotnych rzeczy. Egzamin BOJ składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas sprawdzianu ustnego należy odpowiedzieć na pytania egzaminacyjne, które zadaje komisja egzaminacyjna. Pełen zestaw obowiązujących pytań można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W niniejszym artykule udzielimy odpowiedzi na jedno z nich!

Osoba, która przystępuje do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką, musi zdać nie tylko test teoretyczny, ale również przejść pomyślnie próbę ujeżdżeniową, skokową oraz sprawdzian z opieki stajennej. Po zdobyciu odznaki możemy powiedzieć, że oficjalnie potwierdziliśmy naszą wiedzę o opiece nad końmi, ich funkcjonowaniu, jeździectwie oraz zasadach bezpieczeństwa w stajni. W przypadku nie zdania egzaminu wystarczy ponownie do niego podejść w następnym wolnym terminie.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 34: W JAKIM CELU STOSUJEMY BANDAŻE I OCHRANIACZE?

Zdrowe nogi są filarem każdego konia. Nie bez powodu mówi się, że „bez nóg nie ma konia”. Na rynku jeździeckim dostępnych jest wiele rodzajów ochraniaczy dla konia. Dla jeźdźców związanych z dyscypliną skoków przez przeszkody zalecane są ochraniacze skokowe. Podczas treningów par ujeżdżeniowych najczęściej widzimy ochraniacze ujeżdżeniowe lub owijki dla konia. Do codziennych treningów najczęściej sięga się po ochraniacze treningowe. Oczywiście nie można zapominać również o tym jak wymagającym wydarzeniem jest transport koni, podczas którego zakłada się ochraniacze transportowe.

Dlaczego zakłada się bandaże i ochraniacze? Powód jest bardzo ważny – dla ochrony kończyn konia przed wszelkiego rodzaju urazami. Uderzenie czy otarcie nóg u konia może skończyć się poważną kontuzją, która może wyłączyć go z użytkowania na dłuższy okres czasu. Podczas skoków przez przeszkody czy wykonywania skomplikowanych figur ujeżdżeniowych konie są szczególnie narażone na urazy. Należy jednak pamiętać, aby wybierać dobrej jakości ochraniacze czy owijki. W przypadku tych ostatnich szczególnie ważne jest, aby były one odpowiednio bandażowane (zawijane).

Czym charakteryzują się dobrej jakości ochraniacze? Przede wszystkim wykonaniem z wysokogatunkowych materiałów. Tkanina powinna umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza, aby nie spowodować przegrzania ścięgien konia. Dodatkowo ochraniacze (zwłaszcza skokowe) powinny posiadać wytrzymałą i elastyczną skorupę, która będzie skutecznie absorbować wstrząsy i równomiernie rozkładać nacisk. Aby ochraniacze pełniły swoją funkcję powinny być odpowiednio dobrane do nogi konia. Za duży, lub za mały rozmiar może skutkować przykrymi otarciami, a nawet utrudnić przepływ krwi w kończynach.

Koniecznie dowiedz się również w jakim celu stosuje się kalosze dla koni!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Po co podkuwa się konie i jak często?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?