Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?

Kompendium wiedzy o koniach: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 3: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?

Planujesz w najbliższym czasie zdawać Brązową Odznakę Jeździecką? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi „tak” to koniecznie zapoznaj się z naszym nowym wpisem dotyczącym odpowiedzi na pytanie numer 3 – „Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?”!

Brązowa Odznaka Jeździecka to pierwsza z trzech odznak uprawniających do startu w zawodach jeździeckich. Jeżeli pragniesz rozwijać się sportowo i wspinać się po szczeblach jeździectwa to z pewnością będziesz się o nią starać w przyszłości. Zdanie egzaminu ze skoków i ujeżdżenia oraz testu teoretycznego Brązowej Odznaki Jeździeckiej uprawnia do wzięcia udziału w regionalnych zawodach skokowych klasy L oraz ujeżdżeniowych klasy P.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 3: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?

USZY:

Negatywne emocje, takie jak złość czy agresja wskazują nam płasko położone wzdłuż potylicy uszy. W przypadku spotkania się z koniem, który zachowuję się w taki sposób należy jak najprędzej odsunąć się, aby uniknąć ugryzienia lub kopnięcia. Zdecydowanie pożądanym widokiem są uszy nastawione do przodu, ponieważ sygnalizują one ciekawość i zainteresowanie. Natomiast zwisające, odchylone na boki uszy sugerują nam, że koń jest senny, bądź apatyczny.

OCZY:

Kolejnym sposobem na określenie emocji i nastroju naszego konia jest zwrócenie uwagi na jego oczy. Agresje i złość najczęściej możemy dostrzec u koni, których oczy „błyskają” białkiem i są zwężone. Przyjaznego i spokojnego konia charakteryzują łagodne oczy o rozluźnionych powiekach. Strach konia poznamy natomiast po jego rozbieganym spojrzeniu i trójkątnym kształcie oka.

PYSK:

Apatię i senność możemy ocenić poprzez na przykład zwisającą wargę konia. Marszczenie nozdrzy jest sygnałem ostrzegawczym, a kłapanie zębami oznaką agresji. Zadowolony koń często się oblizuję lub podnosi wargi – jest to z pewnością świetny widok! Co ciekawe, u źrebaków występuje specyficzne „kłapanie” pyskiem, które jest informacją dla starszych osobników „jestem dzieckiem, nie zrób mi krzywdy”.

DŹWIĘKI:

Konie to bardzo wokalne zwierzęta. Swoim kwiczeniem potrafią wysyłać komunikaty ostrzegawcze, a parskaniem okazują swoje zadowolenie i zrelaksowanie. Często możemy usłyszeć, także ich rżenie – jest to pozytywny sposób nawoływania.

CIAŁO:

Mowa ciała konia jest dla nas cennym źródłem informacji na temat jego bieżących emocji. Agresywny koń może wspinać się, kopać, odwracać tyłem, a także nerwowo machać ogonem. Nagłe i nadmierne przemieszczanie się w stajni, grzebanie nogą w podłożu, częste pokładanie się i wstawanie mogą być sygnałami bólowymi. Odpoczętego lub apatycznego konia poznamy po opuszczonej nisko głowie i odciążonej tylnej kończynie.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń „udomowiony”?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Pole widzenia konia