Kompendium wiedzy o koniach – Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń „udomowiony”?
Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 2: Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń „udomowiony”?
Pragnąc rozwijać się sportowo, prędzej czy później zdecydujemy się zdawać Brązową Odznakę Jeździecką. Możemy ją zdobyć przechodząc pozytywnie egzamin skokowy, ujeżdżeniowy oraz teoretyczny. Do zdania ostatniego z nich potrzebna nam jest wiedza o jeździectwie, prawidłowej opiece nad koniem i jego potrzebach.
Pytania obowiązujące do egzaminu teoretycznego Brązowej Odznaki Jeździeckiej możemy znaleźć na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przedstawić wam odpowiedź na drugie pytanie: „Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń udomowiony?”.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 2: Jakie warunki zapewnione powinien mieć koń „udomowiony”?
Stajnia:
Zapewnienie koniowi prawidłowych warunków życia jest niezbędne dla zachowania jego ogólnego, prawidłowego dobrostanu. Trzymanie konia w stajni wiąże się z kilkoma niezbędnymi wymaganiami, które powinny być spełnione, aby był on zdrowy i szczęśliwy. Stajnia powinna posiadać przestronne boksy, duże okna i skuteczną wentylację. Wdychanie szkodliwych gazów, jak amoniak, dwutlenek węgla czy siarkowodór, prowadzi do problemów układu oddechowego konia, takich jak astma czy RAO. Odpowiednia temperatura wewnątrz budynku musi być zbliżona do temperatury na zewnątrz, ponieważ jest to niezbędne dla budowania odporności konia. Infrastruktura stajni nie może zawierać żadnych ostrych przedmiotów ani krawędzi oraz musi zabezpieczać przed przeciągami.
Dieta:
Układ pokarmowy i trawienny konia przystosowany jest do ciągłego pobierania małych porcji paszy. Jest to związane z jego dawnym, stepowym stylem życia i z tego powodu powinno się zapewnić koniowi częsty dostęp do wody i siana (pasza objętościowa). Dodatkowo owies w jego diecie (pasza treściwa) należy podawać minimum trzy razy dziennie. Prawidłowa kolejność żywienia to: woda, siano, owies.
Ruch:
Konie jako zwierzęta stepowe posiadają bardzo dużą potrzebę ruchu. Niegdyś całe dnie spędzały na przemieszczaniu się w poszukiwaniu jedzenia i wody. Ich prawidłowy chów powinien opierać się na padokowaniu oraz wymuszonym ruchu poprzez trening w siodle, na lonży lub w karuzeli.
Spokój:
Stajnia powinna być dla konia miejscem w którym ma możliwość odpoczynku i wyciszenia. Nie powinno się w niej biegać ani hałasować, ponieważ są to zwierzęta bardzo czułe na wszelkie bodźce zewnętrzne.
Czystość:
Kolejnym koniecznym warunkiem prawidłowego trzymania konia w chowie stajennym jest zachowanie odpowiedniej higieny i czystości wewnątrz budynku. Brudna i mokra ściółka boksu może doprowadzić do fatalnych schorzeń, takich jak gnicie strzałek, stany zapalne skóry okolicy koronek, pęcin i nadpęci (gruda), a także chorób górnych dróg oddechowych.