Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: ranking popręgów dla konia – postaw na komfort i wygodę

Kompendium wiedzy o koniach: ranking popręgów dla konia – postaw na komfort i wygodę

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Popręg zapewnia optymalne położenie siodła na grzbiecie konia, zapobiega jego spadaniu czy przesuwaniu się. Podczas wyboru sprzętu jeździeckiego powinniśmy stawiać komfort konia na pierwszym miejscu, dlatego też ważne jest, by siodło wraz z osprzętem było odpowiednio dopasowane. O pasowaniu siodła do końskiego grzbietu pisaliśmy TUTAJ.

Przy wyborze popręgu często pojawiają się pytania na temat dopasowania fasonu do ciała konia. Często zdarza się, że nasze konie nie mają idealnej i wręcz książkowej budowy przez co siodło zsuwa się i przekręca. W takim wypadku należy dla konia wybrać popręg o anatomicznym kształcie, który zapewni koniowi komfort i wygodę.

Podział popręgów ze względu na kształt

1. Popręg księżycowy/półksiężycowy

Taki rodzaj popręgu przeznaczony jest dla koni o dość specyficznej budowie, gdzie z przodu mostka (tuż za łokciami) jest najwęższy punkt, a kłoda rozszerza się dopiero za mostkiem.

Taki popręg najczęściej po obu stronach posiada gumy, które zapewniają elastyczność i nie doprowadzają do przesuwania się siodła na grzbiecie.

2. Popręg z fartuchem

Popręgi z fartuchem są przeznaczone dla niemalże wszystkich koni. Są one dostępne w kilku fasonach (fartuch mały, średni, duży; popręg długi, krótki), a przeznaczone są do klasycznego stylu jazdy.

Fartuch służy do utrzymania sprzętu na grzbiecie konia i ustabilizowania go, dlatego jest to dobry wybór dla koni o problematycznej budowie.

Dzięki fartuchowi nacisk rozkładany jest równomiernie, jednak jego najważniejszym zadaniem jest chronienie brzucha konia. Koński brzuch narażony jest na bolesne uderzenie podczas skoków, dlatego warto jest wybrać odpowiedni sprzęt do treningu skokowego, tym bardziej jeżeli wiesz, że Twój koń ma tendencję do wysokiego składania nóg nad przeszkodami.

3. Popręg o anatomicznym kształcie

Popręg anatomiczny zazwyczaj wykonany jest z miękkiej skóry (np. skóry bydlęcej) z gumami po obu stronach, nieco rzadziej z jednej.

Popręg anatomiczny występuje niekiedy w wersji z fartuchem. Modele anatomiczne są bardzo komfortowe dla konia, ponieważ uwzględniają naturalną budowę kłody i wszelkie krzywizny na niej występujące.

Tego typu popręg dostosowuje się do ruchu zwierzęcia. Znajdziesz dwa warianty popręgu anatomicznego: długi oraz krótki (ujeżdżeniowy).

4. Popręg prosty

Popręg prosty to zazwyczaj popręg westernowy, jednak nie zawsze.

Proste popręgi nie są specjalnie przystosowane do krzywizny końskiego mostka, a zapięcie popręgu zazwyczaj pasuje do siodeł rajdowych czy westernowych.

Popręgi proste zazwyczaj wykonywane są z neoprenu, który jest łatwy do utrzymania w czystości i nie wymaga specjalnej pielęgnacji (w przeciwieństwie do popręgów skórzanych).

5. Popręg asymetryczny

Asymetryczny popręg znajdziesz w wielu wariantach. Może być on prosty, anatomiczny, ujeżdżeniowy czy z fartuchem.

Asymetryczne umieszczenie gum służy koniom o szerokiej klatce piersiowej, które mają dość mało miejsca pomiędzy brzuchem i łopatką. Dodatkowo taki popręg uwzględnia krzywizny końskiego brzucha, a długość popręgu jest przy pierwszej gumie nieco krótsza.

Najlepsze popręgi do 300 zł

Ujeżdżeniowy popręg Horze Smooth

Popręg wykonany jest z miękkiej skóry, która jest niezwykle komfortowa dla konia i jednocześnie dość łatwa w pielęgnacji. Jeżeli będziesz odpowiednio pielęgnował skórę, to będzie ona odporna na pot, a popręg nie ulegnie zniszczeniu.

W tym modelu koń ma zapewnione miejsce tuż za łokciem, dzięki któremu jego ruchy nie są skrępowane.

Popręg z fartuchem Busse Stollenschutz

Popręg wykonany jest ze skóry i w całości dopasowuje się do ciała konia. Z przodu znajduje się kółko, które umożliwia dopięcie wodzy pomocniczych.

Dzięki fartuchowi mamy możliwość ustabilizowania siodła nawet na najbardziej problematycznej budowie. Popręg sprawdzi się zarówno w jeździe skokowej, jak i terenowej.

Najlepsze popręgi do 550 zł

Popręg anatomiczny z futrem naturalnym Mattes

Oprócz maksymalnej swobody ruchu zapewniamy koniowi również komfort oraz stabilizację siodła.

Futro naturalne zapobiega otarciom, a dzięki jego właściwościom koń nie poci się nadmiernie, zatem jest to produkt odpowiedni do użycia zarówno w zimie, jak i latem.

Najlepsze popręgi do 1000 zł

Popręg z małym fartuchem Busse Livorno

Popręg posiada gumy po obu stronach, które dają koniowi pełną swobodę ruchów i dopasowują się do jego ruchów. Gumy zakończone są asymetrycznie, zatem łatwiej jest dopiąć popręg w czasie jazdy.

Popręg jest miękki dla konia, nie obciera go, stabilizuje siodło, a dzięki skórze wysokiej jakości jest on łatwy w użyciu i pielęgnacji.

Popręg elastyczny A4 Prestige Italia

Elastyczna konstrukcja pozwala na nieskrępowane ruchy i komfort konia.

Popręg jest w całości wykonany ze skóry, a przy jednym z zapięć znajduje się guma, która pozwala na jak najlepsze dopięcie popręgu.

Popręg jest dość cienki, dzięki czemu pozostawia wystarczająco miejsca pomiędzy nogami. Ten popręg najlepiej sprawdzi się przy dobrze dopasowanym siodle wszechstronnym.

Najlepsze popręgi powyżej 1000 zł

Popręg skokowy A57 Renaissance

Popręg ten to połączenie wszystkich najważniejszych cech dostępnych na rynku produktów.

Popręg posiada asymetryczne gumy, które umożliwiają dopasowanie i pozwalają na swobodę ruchów. Dodatkowo popręg ma anatomiczny kształt, jest cofnięty tuż za łokciem, dzięki zwierzę nie odczuwa dyskomfortu.

Fartuch oprócz tego, że stabilizuje siodło na grzbiecie, to dodatkowo chroni brzuch przed uderzeniem kopyt i bolesnym zranieniem.

Dzięki wielu dodatkowym kółkom mamy możliwość wpięcia wodzy pomocniczych w kilku konfiguracjach.

 

Previous post

Ermelo 2022: Mistrzostwa Świata Młodych Koni Ujeżdżeniowych

Next post

Zmiany w przepisach FEI