Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność?

Kompendium wiedzy o koniach: wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 8: Wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność?

Czeka Cię Brązowa Odznaka Jeździecka i chcesz wiedzieć, jak odpowiedzieć na pytanie numer 8? Dowiedz się, wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność.

Brązowa Odznaka Jeździecka (BOJ) to drugi krok w sportowej karierze dla jeźdźców klasycznych. Aby ją zdać, należy przejść próbę ujeżdżeniową i skokową oraz zdać egzamin teoretyczny. Wszystkie pytania do egzaminu są dostępne na stronie PZJ. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie 8 BOJ.

Brązowa Odznaka PZJ, pytanie nr 8: Wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność?

Szczególną ostrożność należy zachować wobec klaczy ze źrebiętami, w porze karmienia, w pracy z ogierami i „trudnymi” końmi, a także gdy zbliżamy się do konia w niecodziennym stroju lub z niecodziennymi przedmiotami, które mogą go spłoszyć. Zachowujemy ostrożność także wobec wszystkich nieznanych sobie koni — zwłaszcza jeśli przebywają w warunkach, które mogą być dla nich stresujące (np. na zawodach lub pokazach). W takich sytuacjach warto zwracać uwagę na oznaczenia stosowane przez jeźdźców, jeśli koń gryzie (czerwona wstążka wpleciona w grzywę) lub kopie (wstążka wpleciona w ogon).

Pamiętajmy, że nawet wobec dobrze znanych koni warto zachować ostrożność i czujność. Konie to duże, silne zwierzęta, które mogą zrobić krzywdę nawet niechcący — np. spłoszone nagłym odgłosem. Dlatego tak ważna jest dobra znajomość mowy ciała koni oraz wiedza na temat tego, jak zadbać o ich dobrostan. Zdrowe, zrelaksowane zwierzęta, które mają odpowiednią ilość ruchu, towarzystwo innych koni oraz właściwą opiekę, zachowują się spokojniej — i bezpieczniej.

Previous post

Eldo’s Son najpopularniejszy w Westfalii

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: czy koń puszczony na wybieg powinien mieć wkręcone hacele?