Home»Lifestyle»Jak przygotować się do wiosny w stajni?

Jak przygotować się do wiosny w stajni?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Wreszcie zima odpuszcza i ustępuje miejsca wyczekiwanej przez jeźdźców wiośnie! Można odstawić głęboko do szafy termobuty, schować grube swetry i rękawice. A potem czas zakasać rękawy i… zabierać się do pracy, by przygotować stajnię i konie na nadejście wiosny. Bo jest co robić!

Wiosna to najprzyjemniejsza pora roku dla jeźdźców. Błoto na padokach wysycha, słońce przygrzewa, ale nie ma jeszcze upału ani denerwujących gzów i much. Warto wykorzystać ten czas na wiosenne porządki i zadbanie o konie.

Co robić wiosną w stajni?

Tematem numer jeden jest linienie koni. Zwierzęta zrzucają zimową sierść w ogromnych ilościach, dlatego należy je wielokrotnie szczotkować – najlepiej na świeżym powietrzu, by nie tworzyć bałaganu w stajni. Niektórzy jeźdźcy wykorzystują w czasie linienia… zwykły, domowy odkurzacz. Wraz ze specjalną końcówką świetnie pochłania sierść. Należy jednak ostrożnie przyzwyczajać konia do takiego czyszczenia.

Opiekunowie koni powinni zadbać o suplementację koni wiosną. Biotyna (lub olej lniany) ułatwi wymagający dla organizmu konia proces wymiany sierści, a smary i oleje do kopyt odżywią przesuszony po zimie róg kopytowy. Warto zaproponować koniom bar ziołowy, z którego zwierzęta wybierają sobie te rośliny, które wzbogacają ich dietę.

Wiosna to dobry moment na porządne sprzątanie. Jeśli wynajmujemy boks w pensjonacie, mamy swoje miejsce – szafkę lub pakę jeździecką, która po długiej zimie wymaga czyszczenia, uporządkowania wszystkich przedmiotów, a może także niewielkich napraw. Przy okazji warto porządnie wyczyścić akcesoria do pielęgnacji konia – tym bardziej, że w okresie linienia korzystamy z nich znacznie częściej.

Dobrym pomysłem jest renowacja sprzętu jeździeckiego oraz przejrzenie garderoby – być może niektóre ubrania nie nadają się już do użytku, buty do jazdy konnej są zbyt zniszczone, a niektóre skarpetki pozbawione pary? Może masz dodatkowe ogłowie czy czapsy, które możesz sprzedać? Warto przejrzeć swoje rzeczy i sprzęt jeździecki, aby w razie potrzeby dokupić potrzebny ekwipunek, zanim sezon zacznie się na dobre.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: marwari - podstawowe informacje o rasie

Next post

Westfalia: Nowy rok - nowy koń