Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Co należy zrobić przed wejściem do boksu lub stanowiska?

Kompendium wiedzy o koniach – Co należy zrobić przed wejściem do boksu lub stanowiska?

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 14: Co należy zrobić przed wejściem do boksu lub stanowiska?

Jeżeli pragniesz rozpocząć jeździecką karierę sportową to z pewnością zdecydujesz się zdawać Brązową Odznakę Jeździecką. Do przygotowania do egzaminu niezbędna jest bardzo dobra znajomość wszystkich pytań egzaminacyjnych. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie numer 14: „Co należy zrobić przed wejściem do boksu lub stanowiska”?

Do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką mogą przystąpić osoby, które są w posiadaniu odznaki Jeżdżę Konno. Sam egzamin składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Pierwsza z nich sprawdza nasze umiejętności z zakresu opieki stajennej, skoków przez przeszkody i ujeżdżenia. Część teoretyczna prowadzona jest w formie rozmowy, podczas której zdający odpowiada na zadane przez komisję pytania egzaminacyjne. Cały zestaw pytań znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 14: CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED WEJŚCIEM DO BOKSU LUB STANOWISKA?

Stajnia to ważne dla konia miejsce, które ma mu zapewnić spokój, wypoczynek i poczucie bezpieczeństwa. Jest to zazwyczaj przestrzeń w której toleruje on tylko własne potomstwo lub zaprzyjaźnione konie. Dodatkowo konie mają bardzo wrażliwe zmysły, a nagłe wtargnięcie i wystraszenie mogą wywołać w nich reakcję ataku człowieka, gdyż w boksie nie mają możliwości ucieczki.

Przed wejściem do boksu lub stanowiska należy uprzedzić konia sygnałem głosowym na przykład wołając głośno jego imię. Następnie należy upewnić się, ze koń zwrócił na nas swoją uwagę, chociażby poprzez podniesienie głowy w naszym kierunku. Gwałtowane wejście w bezpośrednią sferę bezpieczeństwa konia może go wystraszyć i wywołać reakcję obronną jak np. kopnięcie.

Konieczność uprzedzenia konia przed wejściem do boksu wynika również z jego ograniczonego pola wzrokowego. Martwe pole widzenia konia, czyli miejsce gdzie jego wzrok nie dosięga, znajduje się tuz przed jego głową i za zadem. Jeżeli znajdziemy się w którymś z tych obszarów to koń nie ma możliwości nas zobaczyć. Z tego powodu zawsze należy najpierw zawiadomić go głosowo o naszej obecności.

Przeczytaj również o tym jakie są bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - pytania egzaminacyjne na Brązową Odznakę Jeździecką