Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich?

Kompendium wiedzy o koniach – Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 10: Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich?

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką może być dla niektórych jeźdźców bardzo stresującym wydarzeniem. Niepotrzebnie! Prawidłowe przygotowanie i pozytywne nastawienie z pewnością zagwarantują zaliczenie prób praktycznych jak i testu teoretycznego. Wszystkie pytania do ostatniego egzaminu BOJ znajdziesz na stronie PZJ. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy odpowiedź na pytanie 10: Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich. Koniecznie przeczytaj!

Brązowa Odznaka Jeździecka to druga możliwa do zdobycia odznaka Polskiego Związku Jeździeckiego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest wcześniejsze zdanie odznaki Jeżdżę Konno. BOJ składa się z dwóch części: praktycznej oraz teoretycznej. Część praktyczna sprawdza wiedzę z opieki stajennej, a także umiejętności praktyczne w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Ostatnim etapem egzaminu jest test teoretyczny, podczas którego należy odpowiedzieć na pytania zadane przez komisję.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 10: JAK NALEŻY POSTĘPOWAĆ Z PSAMI NA TERENIE OŚRODKÓW JEŹDZIECKICH?

Konie to bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne zwierzęta. Żyjąc na wolności narażone są na ataki drapieżników i właśnie z tego powodu ich zmysły są wyjątkowo wyostrzone. Przebywając wśród koni zawsze należy zachować ostrożność i mieć na uwadze ich płochliwa naturę. Ta zasada powinna nas obowiązywać również w przypadku wszelkich zwierząt przyprowadzanych do stajni czy w inne miejsca pobytu koni. Dodatkowo, należy dbać także o bezpieczeństwo pozostałych osób przebywających w stajni. Brak kontroli nad wolnobiegającym, hałaśliwym lub agresywnym psem stanowi zagrożenie dla nas i naszych koni, a także innych jeźdźców.

Przed zabraniem psa na teren ośrodka jeździeckiego należy najpierw sprawdzić czy regulamin danej stajni tego nie zabrania. Jeżeli nie mamy dostępu do spisanego regulaminu powinniśmy zapytać o pozwolenie właściciela stajni. W przypadku, gdy ośrodek zezwala na obecność psów na swoim terenie to zwierzęta zawsze powinny być trzymane na smyczy i kontrolowane przez opiekuna. Nagłe pojawienie się szczekającego psa w pobliżu maneżu lub budynku w którym trzymane są konie może spowodować niebezpieczny i tragiczny w skutkach wypadek.

Dowiedz się więcej o tym w jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresje.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakie są bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Co należy zrobić przed wejściem do boksu lub stanowiska?