Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jakie są bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia?

Kompendium wiedzy o koniach – Jakie są bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia?

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 13: Wymień bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia

Posiadasz już odznakę „Jeżdżę Konno” i przygotowujesz się do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką? W takim razie powinieneś dowiedzieć się jakie są bezpieczne miejsca podczas przebywania w towarzystwie koni. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 13 – „Wymień bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia”.

Brązowa Odznaka Jeździecka sprawdza podstawową wiedzę jeźdźca o opiece nad końmi, ich zachowaniach i o samej jeździe konnej. Jej zdobycie wymaga od zdającego pozytywnego przejścia próby ujeżdżeniowej, skokowej oraz teoretycznej. Gwarancją zdania egzaminu ustnego jest dokładne zaznajomienie się z wymaganymi pytaniami egzaminacyjnymi BOJ. Są one dostępne na stronie PZJ.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 13: WYMIEŃ BEZPIECZNE MIEJSCA PODCZAS PIELĘGNACJI KONIA.

Konie to z natury zwierzęta wrażliwe i płochliwe. Każda osoba opiekująca się końmi powinna zdobyć podstawową wiedzę o właściwej ich obserwacji i koniecznych zasadach bezpieczeństwa przebywania wśród koni. Właściwe zrozumienie i rozpoznanie zachowań pozwala nam na właściwą reakcję i uniknięcie zagrożenia, gdy koń sygnalizuje swoje zamiary. W sytuacji w której dopiero zaczynamy poznawać te wyjątkowe zwierzęta warto dowiedzieć się w jakich miejscach możemy bezpiecznie wśród nich przebywać.

Istotną informacją, która powinien znać każdy jeździec jest fakt, iż konie nie potrafią wykonać ruchu kopnięcia bez skrętu tułowia. Bezpiecznymi miejscami podczas pielęgnacji konia są więc okolice łopatek, boków i guzów biodrowych. Ryzyko kopnięcia przez konia jest mniejsza stojąc blisko jego ciała, a wraz z powiększaniem się dystansu niebezpieczeństwo wzrasta.

Koniecznie sprawdź również poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje.

Previous post

Jak przygotować się do pierwszych zawodów jeździeckich? Praktyczny poradnik.

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich?