Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Co oznacza czerwona wstążeczka wpleciona w grzywę lub ogon konia?

Kompendium wiedzy o koniach – Co oznacza czerwona wstążeczka wpleciona w grzywę lub ogon konia?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 15: Co oznacza czerwona wstążeczka wpleciona w grzywę lub ogon konia?

Jeżeli planujesz w przyszłości zdawać na Brązową Odznakę Jeździecką to z pewnością zainteresuje Cię odpowiedź na pytanie 15. W dzisiejszym wpisie przedstawimy powód dla którego wplata się czerwoną wstążkę w grzywę lub ogon konia. Koniecznie sprawdź!

Uzyskanie Brązowej Odznaki Jeździeckiej wiąże się z zaliczeniem przejazdu skokowego, ujeżdżeniowego oraz zdaniem egzaminu teoretycznego. Do ostatniego z nich potrzebna jest podstawowa wiedza o jeździectwie i opiece nad końmi. Wszystkie obowiązujące pytania znajdziesz na stronie PZJ. Dzisiaj odpowiemy na jedno z nich.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 15: CO OZNACZA CZERWONA WSTĄŻKA WPLECIONA W GRZYWĘ LUB OGON KONIA?

Przebywając wśród koni zawsze należy być czujnym i ostrożnym. Są to zwierzęta o dużej sile i masie, a także o bardzo wyczulonych zmysłach. Ich wrażliwość na bodźce zewnętrzne i mocny instynkt ucieczki mogą stworzyć niebezpieczne na opiekuna sytuację. Niektóre z koni mają większą tendencję do gryzienia lub kopania i z tego powodu stosuje się specjalne rozwiązanie – czerwoną wstążkę.

Czerwona wstążka wpleciona we włosy konia ma swoje szczególne zastosowanie. Założona na grzywę konia ma ostrzegać innych jeźdźców przed możliwym ugryzieniem. Może być ona również umieszczona na ogonie – dotyczy wtedy koni kopiących. Umieszczenie wstążki jest  szczególnie ważne w przypadku wyjazdów na zawody jeździeckie lub posiadania konia w pensjonacie. Taka dekoracja jest bardzo dobrze widoczna i informuje inne osoby o konieczności zachowania czujności oraz dystansu.

Koniecznie dowiedz się także w którym miejscu najbezpieczniej przebywać obok konia!

 

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - W jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresje?

Next post

Jak przygotować się do pierwszych zawodów jeździeckich? Praktyczny poradnik.