Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – W jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresje?

Kompendium wiedzy o koniach – W jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresje?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 9: W jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresje?

Zdecydowałeś się zdawać Brązową Odznakę Jeździecką i szukasz odpowiedzi na pytanie numer 9? W dzisiejszym wpisie opowiemy w jakich okolicznościach konie mogą przejawiać szczególne zdenerwowanie lub agresję.

Przed podejście do egzaminu Brązowej Odznaki warto zapoznać się z bazą obowiązujących pytań, dostępną na stronie PZJ. Dodatkowo należy przejść również próbę ujeżdżeniowa i skokowa. Posiadanie BOJ umożliwia wzięcie udziału w regionalnych zawodach skokowych klasy L oraz ujeżdżeniowych klasy P.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 9: W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH KONIE MOGĄ PRZEJAWIAĆ SZCZEGÓLNE ZDENERWOWANIE LUB AGRESJE?

Konie to wrażliwe zwierzęta, które tak jak my, ludzie odczuwają wiele różnych emocji. Dobry opiekun powinien potrafić zauważyć sygnały świadczące o nastroju i uczuciach konia oraz prawidłowo je rozpoznawać. Te umiejętności są niezbędne dla zachowania naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku występowania zachowań agresywnych.

Istnieją pewne sytuacje w których konie przejawiają szczególnie zdenerwowanie. Jest to na przykład pora karmienia – czas w którym są bardzo podekscytowane zbliżającym się posiłkiem. Silne emocje towarzyszą im również podczas wprowadzania do stajni nowych i obcych koni. Konie to zwierzęta lubiące stabilność, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Nowy osobnik w ich domu to duże wydarzenie i zmiana, która naturalnie może zdenerwowanie. Dodatkowo, nerwowe zachowania mogą przejawiać klacze podczas rui, ponieważ jest to okres w którym produkowany jest hormon estradiol. Jest on odpowiedzialny nie tylko za zmiany w obrębie narządów płciowych, ale również w zachowaniu.

Koniecznie dowiedz się wobec jakich koni należy zachować szczególną ostrożność.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - W którym miejscu najbezpieczniej przebywać obok konia?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Co oznacza czerwona wstążeczka wpleciona w grzywę lub ogon konia?