Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – podstawowe zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu konia w ręku

Kompendium wiedzy o koniach – podstawowe zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu konia w ręku

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 18: Wymień podstawowe zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu konia w ręku.

Czeka Cię egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką? W takim razie z pewnością czeka cię nauka podstawowej teorii dotyczącej opieki nad końmi i jazdy konnej. Pragnąc uzyskać pozytywny wynik egzaminu teoretycznego należy dobrze zaznajomić się z obowiązującym materiałem. Wszystkie pytania do BOJ znajdziesz na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W naszym artykule przygotowaliśmy odpowiedź na jedno z nich!

Obecnie istnieją cztery odznaki jeździeckie, które można zdobyć. Otrzymanie pierwszej odznaki „Jeżdżę Konno” daje możliwość podejścia do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką, która pozwala na udział w regionalnych zawodach skoków przez przeszkody klasy L oraz ujeżdżenia klasy P. Ponadto, jest to wymagany etap w drodze do zdobycia wyższych odznak, takich jak Srebrna i Złota Odznaka Jeździecka.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 18: WYMIEŃ PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PRZY PROWADZENIU KONIA W RĘKU.

Bezpieczne przebywanie w stajni wymaga od jeźdźca bezwzględnego stosowania się do zalecanych zasad bezpieczeństwa. Ich zasadność wiąże się z wieloletnią obserwacją tych wyjątkowych zwierząt i poznaniem ich funkcjonowania. Konie z natury to zwierzęta płochliwe i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. W przypadku wystraszenia się mogą zrobić krzywdę osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu. Z tego powodu warto wiedzieć jak prawidłowo należy prowadzić konia w ręku.

Prowadząc konia jeździec powinien znajdować się po lewej stronie zwierzęcia, a dokładniej na wysokości jego głowy. Narzucone tempo chodu powinno być żywe i energiczne. Nie powinno się prowadzić więcej niż jednego konia na raz. Dodatkowo bezpieczniej jest prowadzić konia na długiej lonży lub uwiązie. Nie wolno nigdy zawijać liny wokół swojej dłoni, nadgarstka lub przedramienia, gdyż przypadku spłoszenia konia opiekun zwierzęcia może doznać poważnej kontuzji. Do prowadzenia konia zaleca się założenie rękawiczek i twardego obuwia. Nie wolno prowadzić konia w miękkim obuwiu tekstylnym lub otwartym jak na przykład sandały lub klapki.

O tym czego należy unikać przy wszelkich czynnościach o koniach dowiesz się tutaj.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - co to jest stanowisko?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?