Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?

Kompendium wiedzy o koniach – Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 33: Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?

Zbliżający się egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką jest świetną motywacją do zbycia podstawowej wiedzy z zakresu jeździectwa i opieki nad końmi. Dodatkowo należy znać teorię dotyczącą samego funkcjonowania koni oraz zasad bezpieczeństwa w stajni. Do nauki tych zagadnień może posłużyć nam zestaw pytań egzaminacyjnych obowiązujących na egzaminie. Można je znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie numer 33. Koniecznie dowiedz się czym są hacele i czy można je stosować podczas wypuszczania koni na padok!

Aby przystąpić do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką należy najpierw zdać odznakę Jeżdżę Konno. Gdy już ją mamy i zdecydujemy się uzyskać BOJ musimy przygotować się nie tylko z teorii jeździeckiej, ale również z umiejętności praktycznych. Zdającego czeka bowiem sprawdzian z opieki stajennej, przejazd ujeżdżeniowy oraz próba skoków przez przeszkody. Brązową Odznakę można uzyskać tylko w przypadku pozytywnego zaliczenia wszystkich części egzaminu. W przypadku niezdania którejś z części wystarczy zgłosić ponowne uczestnictwo w najbliższym dostępnym terminie danego ośrodka.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 33: CO TO SĄ HACELE? CZY MOŻNA JE STOSOWAĆ PRZY WYPUSZCZANIU KONIA NA PADOK?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie numer 33 chcielibyśmy zwrócić uwagę na to jak ważne są nogi konia dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Prawidłowa opieka nad koniem wymaga od opiekuna szczególnej troski o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym jak ważne jest zapewnienie koniom odpowiednich warunków chowu i spełnianie ich podstawowych potrzeb. Jednym z przykładów wymogów koniecznych dla dobrobytu koni jest umożliwienie im codziennego, niewymuszonego ruchu poprzez padokowanie. Powinno być jednak ono zorganizowane w sposób bezpieczny dla koni, tzn. opiekun powinien zabezpieczyć konia i dany teren przed wszelkimi niebezpiecznymi przedmiotami.

Trzy rodzaje haceli
Hacele gwintowane marki Hepp

Czym są hacele? Są to specjalne śruby wkręcane do umieszczonych na końcach ramion podkowy otworach. Ich zadaniem jest zapobieganie ślizganiu się konia. Hacele mają różne kształty, które zależą od podłoża na którym mają być one stosowane. Powinny być one używane tylko podczas pracy z koniem, a po skończonej jeździe zawsze należy je wykręcić. W żadnym wypadku nie wolno wypuszczać w nich koni na padok. Wiąże się to z dużym ryzykiem kontuzji jak na przykład uszkodzenie koronki. Urazy kończyn u konia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i wykluczyć go z pracy na długi okres czasu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, niż leczyć kontuzjowanego konia.

Koniecznie sprawdź również dlaczego ważna jest staranna pielęgnacja kopyt!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - W jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego bandażowanie kończyn wymaga wiedzy i doświadczenia?