Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego bandażowanie kończyn wymaga wiedzy i doświadczenia?

Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego bandażowanie kończyn wymaga wiedzy i doświadczenia?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 36: Dlaczego bandażowanie kończyn wymaga wiedzy i doświadczenia?

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecka to dla niektórych niemałe wyzwanie, ale może być ono również świetną motywacją do poszerzania naszej wiedzy o jeździectwie.  Znajomość podstawowej teorii z zakresu opieki nad końmi, ich funkcjonowania i zasad bezpieczeństwa w stajni jest niezbędna, aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu. W celu nauki tych zagadnień, należy skorzystać z zestawu pytań egzaminacyjnych dostępnych na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule omówimy pytanie numer 36, które dotyczy prawidłowego bandażowania kończyn konia. Koniecznie dowiedz się dlaczego wymaga ono wiedzy i doświadczenia!

Warto pamiętać, że do egzaminu BOJ mogą podejść tylko osoby posiadające odznakę Jeżdżę Konno. Sam egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką sprawdza naszą wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Po zaliczeniu testu ustnego zdających czeka sprawdzian z opieki stajennej, jazdy ujeżdżeniowej i skoków przez przeszkody. Posiadacze BOJ są uprawnieniu do startów w zawodach regionalnych do klasy L w skokach włącznie oraz P w ujeżdżeniu. Brązowa Odznaka Jeździecka jest również konieczna, aby podejść do egzaminu na Srebrną Odznakę Jeździecka. Z kolei SOJ uprawnia jeźdźców do podjęcia próby zdobycia ostatniej z odznak – Złotej Odznaki Jeździeckiej.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 36: DLACZEGO BANDAŻOWANIE KOŃCZYN WYMAGA WIEDZY I DOŚWIADCZENIA?

Zadbane i zdrowe nogi konia są niezwykle ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Bardzo ważne jest, aby jeździec zawsze dbał o ich zabezpieczenie. W różnych dyscyplinach jeździeckich stosuje się różne rodzaje ochrony nóg konia. Podczas treningów skoków przez przeszkody zakłada się ochraniacze skokowe. U koni ćwiczących ujeżdżenie często możemy zauważyć ochraniacze ujeżdżeniowe lub owijki. Jednak, aby ochraniacze skutecznie pełniły swoją funkcję muszą być odpowiednio dobrane do konia oraz prawidłowo zakładane.

Dlaczego więc bandażowanie kończyn wymaga od jeźdźca wiedzy i doświadczenia? Dlatego, że nieprawidłowo założone bandaże mogą stać się źródłem wielu urazów. Dodatkowo, ból spowodowany uciskiem może być przyczyną zakłóceń w jakości ruchu konia. Bandaże zawsze muszą być poprawnie i umiejętnie założone. Komfort konia podczas treningu ma bardzo duży wpływ na jego wydajność. W przypadku braku doświadczenia opiekuna w zakładaniu owijek należy zwrócić się do osoby, która potrafi to zrobić w sposób właściwy. W sieci możemy znaleźć wiele poradników dotyczących bandażowania, jednak zawsze warto skonsultować się z osobą posiadającą wiedzę w tym temacie.

Należy również pamiętać, że wszelkiego rodzaju ochraniacze dla konia powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Rynek jeździecki zapewnia nam bardzo szeroki wybór elementów rzędu końskiego. Powinniśmy jednak wybierać produkty, które są zaprojektowane w sposób odpowiedni dla ich docelowego przeznaczenia. Bandaże dla koni powinny być stworzone z tkanin umożliwiających optymalną cyrkulację powietrza. Przegrzanie nóg konia może być bardzo przykre w skutkach i prowadzić do kontuzji, a następnie wykluczenia konia z pracy na długi czas. Ważne jest również, aby w przypadku owijek elastycznych korzystać z dodatkowych podkładek, które pozwolą uniknąć nadmiernego nacisku na kończyny konia.

Koniecznie dowiedz się również w jakim celu stosujemy bandaże i ochraniacze!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Co to są hacele? Czy można je stosować przy wypuszczaniu konia na padok?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakie jest uzasadnienie stosowania derek dla koni?