Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: co to są nałogi i narowy?

Kompendium wiedzy o koniach: co to są nałogi i narowy?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytania na Brązową Odznakę PZJ, nr 4: Co to są nałogi i narowy?

Przed Tobą Brązowa Odznaka Jeździecka i chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie odpowiedzieć na pytanie numer 4? Sprawdź, co to są nałogi i narowy.

Brązowa Odznaka Jeździecka (BOJ) to drugi etap sportowej kariery w jeździectwie klasycznym. Uprawnia do udziału w zawodach najniższych klas, a także jest oznaką posiadania podstawowych umiejętności. Aby uzyskać BOJ, należy przejść próbę ujeżdżeniową i skokową, a także zdać egzamin teoretyczny. Niżej znajdziesz odpowiedź na pytanie nr 4 BOJ.

Brązowa Odznaka PZJ, pytanie nr 4: Co to są nałogi i narowy?

Nałogi to zachowania konia niegroźne dla człowieka. Możemy zaliczyć do nich m.in. tkanie i łykanie. Tkający koń przenosi ciężar ciała z jednej przedniej nogi na drugą, z czasem dodając do tego ruch głowy, szyi i klatki piersiowej i w ten sposób „buja się” z boku na bok. Łykanie to szczególnie uzależniająca dla koni czynność, podczas której koń opiera zęby na żłobie lub innym przedmiocie i napina mięśnie szyi, łykając powietrze. Zdarza się, że inne konie uczą się łykania od swoich towarzyszy. Nałogi są zachowaniami wykształconymi m.in. z powodu nudy i stresu. Choć nałogi nie są szkodliwe dla człowieka, szkodzą samemu koniowi – np. tkanie nadmiernie obciąża przednie nogi, z kolei łykanie prowadzi do problemów z układem pokarmowym.

 

Narowy to zachowania niebezpieczne dla człowieka, np. kopanie, gryzienie, dębowanie, dociskanie do ściany. Do koni, które przejawiają tego typu zachowania, należy podchodzić z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie zamykamy się z takimi końmi w boksie, wiążemy je przy pomocy bezpiecznego węzła, unikamy przechodzenia za koniem. Jeśli zabieramy takiego konia na zawody lub pokazy, warto zawiązać w jego grzywie lub ogonie czerwoną wstążkę, która ostrzega innych jeźdźców, że koń kopie (wstążka w ogonie) lub gryzie (wstążka w grzywie).

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: jakie elektrolity dla konia wybrać?

Next post

Wyniki OOM w ujeżdżeniu 2022