Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Co to są odmiany?

Kompendium wiedzy o koniach – Co to są odmiany?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 42: Co to są odmiany?

Brązowa Odznaka Jeździecka to oficjalne potwierdzenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych jeźdźca. Ubiegać o nią może się każdy, kto posiada już odznakę Jeżdżę Konno. Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu należy dokładnie i sumiennie przygotować się z podstawowej teorii dotyczącej koni, ich funkcjonowania, a nawet z zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w stajni. W nauce materiału teoretycznego pomoże nam zestaw pytań egzaminacyjnych, który jest dostępny na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 42: „Co to są odmiany?”. 

Przystępujących do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką czeka sprawdzian ustny i praktyczny. Podczas pierwszego z nich należy poprawnie odpowiedzieć na wybrane przez komisję egzaminacyjną pytania. Mogą one dotyczyć między innymi funkcjonowania i żywienia koni, zasad opieki nad nimi, a także ogólnej wiedzy o jeździectwie. Druga część egzaminu skupia się na umiejętnościach jeźdźca w opiece stajennej, skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Uczestnik, który zdobędzie BOJ może brać udział w zawodach skokowych do klasy L oraz ujeżdżeniowych klasy P.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 42: CO TO SĄ ODMIANY?

Każdy koniarz, który zdobył już pewne doświadczenie w jeździectwie, czy w obyciu z końmi doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak różne umaszczenia koni można spotkać. Każda z podstawowych maści ma nawet swoje odmiany, które różnią się między sobą nie tylko intensywnością barwy, ale również kolorem grzywy i ogona. Dodatkowo konie różnią się między sobą posiadanymi białymi plamami, bądź ich brakiem. Niekiedy konie są na tyle do siebie podobne, że rozpoznajemy się na początku właśnie za pomocą ich oryginalnych odmian.

Czym w takim razie są odmiany? Są to białe i niekiedy nakrapiane plamy występujące na głowie i nogach konia. Rzadko spotyka się je na innych częściach ciała zwierzęcia, jak na przykład brzuch. Pojawiają się one w miejscach w których skóra nie jest pigmentowana tzn. jest jasnego koloru, jak na przykład różowy. Kształt odmian może być różny i zawsze jest on niepowtarzalny. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom możliwych odmian na głowie i kończynach u koni.

Odmiana na głowie u gniadego konia
Autor: wirestock Freepik

Odmiany na głowie konia:

 1. Siwizna (siw.) – są to pojedyncze białe włosy na czole i kości nosowej, które nie tworzą jednorodnej plamy. Mogą one mieć różną wielkość i kształt. Siwizna występująca na innych częściach ciała opisywana jest jako znak szczególny.
 2. Kwiatek (kw.) – jest to mały pęczek białych włosów konia występujący na czole
 3. Gwiazdka (gw.) –  jest to siwa plama na czole konia o niewielkich rozmiarach. Jej kształt może być nieregularny, podłużny, półksiężycowy, a nawet trójkątny.
 4. Gwiazda (gwiazda) – jest to siwa plama na czole konia o rozmiarze jabłka. większa biała plama na czole, wielkości jabłka. Może mieć formę nieregularną, trójkątną, podłużną lub półksiężycową.
 5. Strzałka (strz.) – Jest to biała kreska, która najczęściej zwęża się w dolnej części i ciągnie się od czoła do nozdrzy. Jej kształt może być lekko skrzywiony w prawą lub lewą stronę, co jest opisywane jako „prawoskośność” lub „lewoskośność”. Strzałka może mieć formę „krótką”, „przerywaną”, „zanikającą”, a nawet mieć postać pojedynczych włosów układających się w linię.
 6. Gwiazda lub gwiazdka ze strzałką (gwiazda ze strz., gw. ze strz.) – jest to odmiana, która ma postać siwej plamy na czole konia, która przechodzi w strzałkę.
 7. Gwiazdka, strzałka (gw., strz.) – jest to połączenie odmian gwiazdki i strzałki z widoczną pomiędzy nimi przerwą.
 8. Łysina (łys.) – jest to widoczny siwy pas włosów, który ciągnie się od czoła do nozdrzy.
odmiany na nogach u koni
Źródło: Freepik

Odmiany na nogach konia:

 1. Piętka (pięt.) –  jest to biała plama/plamy znajdujące się na jednej lub obu piętkach nóg konia.
 2. Koronka (kor.) – widoczna jest biała sierść na całej, przodzie, wewnętrznej lub zewnętrznej stronie koronki. Jeżeli na odmianie koronki są kontrastowe plamy koloru maści konia, to nazywamy ją koronką nakrapianą. Gdy koń posiada ciemne umaszczenie nóg i odmiany na koronce to określa się je jako „białe plamy na koronce”.
 3. Pęcina (pęc.) – jest to biała odmiana na pęcinie, która może mieć różną długość i kształt. W zależności od tego jak daleko się ciągnie to opisuje się ją jako np.: „1/2 pęciny”,”1/3 pęciny” lub „pęcina”. Ze względu na kształt i miejsce występowania może być opisana jako: „nieregularna”, ” od wewnątrz”, „z przodu” itp.
 4. Staw pęcinowy (st.pęc.) – tą odmianę opisuje się na podstawie miejsca występowania i wielkości. Możemy spotkać się z określeniami, takimi jak: „1/2 stawu pęcinowego”, „ze stawem pęcinowym” lub „powyżej stawu pęcinowego”.
 5. Nadpęcie (nadp.) – jest to odmiana, która opisuje się jako: „nadpęcie”, „1/3 nadpęcia”, „1/2 nadpęcia”, „3/4 nadpęcia” oraz „od wewnątrz, „od zewnątrz”, „z tyłu”, „z przodu” lub „nieregularnie”.
 6. Staw nadgarstkowy (st.nadg.) lub staw skokowy (st.skok.) – jest to siwa odmiana na stawie nadgarstkowym lub skokowych, która opisuje się jak odmiany stawy pęcinowego, czyli: „1/2 stawu nadgarstkowego”, „ze stawem skokowym” czy też „powyżej stawu skokowego”.
 7. Kopyto białe (kopyto białe) – tą odmianę opisuje się tylko w przypadku występowania jej u koni maści siwej. Polega ona na obecności niepigmentowanego kopyta białego. Określa się je jako: „pęcina, kopyto białe”. Opisanie tej odmiany jest szczególnie ważne podczas identyfikacji starszych koni maści siwej, które już przeszły proces wybielania.
 8. Kopyto pręgowane (kopyto pręg.) – widoczne są ukośne pręgi rogu pigmentowanego i niepigmentowanego ciągnące się od koronki lub części kopyta pigmentowanego, części niepigmentowanego. Opisuje się ja jako:, np. „3/4 nadpęcia, koronka nakrapiana, kopyto pręgowane”.

Podsumowanie

Odmiany u koni to wrodzone, białe skupiska sierści, inaczej plamy, które mogą mieć różny kształt oraz wielkość. Są one niepowtarzalne, a więc każdy koń, który je posiada jest jedyny w swoim rodzaju. Zdarza się, że konie nie posiadają żadnych odmian – ich umaszczenie może być całkowicie jednolite. Najczęściej spotyka się odmiany, które znajdują się na głowie i kończynach konia. Mają one specjalne nazewnictwo i są opisywane w szczególny sposób. Koniecznie daj nam znać, która z odmian podoba Ci się najbardziej!

Więcej o podstawowych maściach koni dowiesz się tutaj!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakie znasz podstawowe maści koni?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Maremmano