Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego nie należy wiązać konia do elementów pionowych?
PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 26: Dlaczego nie należy wiązać konia do elementów pionowych (np. drzewa, słupa) itd.?
Odpowiednie przygotowanie do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką może być nie lada wyzwaniem. Test teoretyczny sprawdza naszą znajomość prawidłowych odpowiedzi na pytania egzaminacyjne zadane przez komisję. Znajdziesz je wszystkie na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W naszym artykule odpowiemy na pytanie numer 26, czyli „Dlaczego nie należy przywiązywać konia do elementów pionowych?
Brązowa Odznaka Jeździecka jest dla jeźdźca oficjalnym potwierdzeniem jego podstawowej wiedzy o koniach i jeździectwie. Znajomość teorii zawartej w pytaniach egzaminacyjnych jest też ważna dla naszego bezpiecznego i prawidłowego obcowania z końmi. Zdobycie Brązowej Odznaki Jeździeckiej, oprócz egzaminu teoretycznego, wymaga również zaliczenia części opieki stajennej, próby skokowej i ujeżdżeniowej.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 26: DLACZEGO NIE NALEŻY WIĄZAĆ KONIA DO ELEMENTÓW PIONOWYCH?
Zanim odpowiemy na to pytanie chcielibyśmy zwrócić uwagę na cechy konia wynikające z jego natury. Konie na wolności często są narażone na ataki drapieżników. Z tego powodu ich zmysły są bardzo wrażliwe i czułe na wszelkie bodźce zewnętrzne. Wczesne wychwycenie sygnałów świadczących o zagrożeniu zwiększa szanse sukcesywnej ucieczki przed drapieżcą. Między innymi z tego powodu konie posiadają silny instynkt nagłej ucieczki w przypadku wystraszenia się.
Dlaczego więc nie należy przywiązywać koni do elementów pionowych? Dlatego, że koń przywiązany do słupa czy drzewa może niebezpiecznie skrócić uwiąz przez obchodzenie elementu pionowego do którego jest przywiązany. Dodatkowo uwiąz może zsunąć się w dół słupka uniemożliwiając koniowi podniesienie głowy, a nawet doprowadzić do zaplątania się wokół kończyn zwierzęcia. Taka sytuacja związana jest z dużym ryzykiem wywołania objawów paniki u konia.
Koń podczas ataku paniki może zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale również osobom znajdującym się w pobliżu. Silne emocje jakie doświadcza uruchamiają w nim instynkt natychmiastowej ucieczki. W sytuacji gdy koń nie ma możliwości szybkiego oddalenia się od stresora to może zacząć przejawiać zachowania agresywne jak gryzienie, czy kopanie. Podczas wszelkich czynności przy koniach zawsze należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które mają za zadanie zapobiegać ryzykownym sytuacjom.
Dowiedz się również czego potrzebujesz, by poprawnie i bezpiecznie przywiązać konia!