Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – co to jest karabińczyk bezpieczeństwa?

Kompendium wiedzy o koniach – co to jest karabińczyk bezpieczeństwa?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 27: Co to jest karabińczyk bezpieczeństwa?

Odpowiednie przygotowanie do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką jest bardzo ważne. Test teoretyczny sprawdza naszą wiedzę na temat poprawnych odpowiedzi pytań zadanych przez komisję egzaminacyjną. Wszystkie pytania egzaminacyjne można znaleźć na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W niniejszym artykule omówimy pytanie numer 27, które brzmi: „Co to jest karabińczyk bezpieczeństwa?”.

Zdobycie Brązowej Odznaki Jeździeckiej stanowi oficjalne potwierdzenie posiadanej przez jeźdźca podstawowej wiedzy na temat koni i jeździectwa. Ważne jest również, aby znać teorię zawartą w pytaniach egzaminacyjnych w celu zapewnienia bezpiecznego i właściwego postępowania z końmi na co dzień. Aby zdobyć Brązową Odznakę Jeździecką, oprócz części teoretycznej, konieczne jest również zaliczenie części praktycznych, takich jak opieka stajenna, próba skokowa i ujeżdżeniowa

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 27: CO TO JEST KARABIŃCZYK BEZPIECZEŃSTWA?

Podczas przebywania w stajni, czy w trakcie wszelkich czynności z udziałem koni zawsze należy zachować ostrożność. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne i powinno być traktowane priorytetowo w każdej sytuacji. Jednym z czynników składającym się na prawidłową opiekę nad koniem jest używanie odpowiedniego dla zwierzęcia sprzętu. Rynek jeździecki zapewnia na szeroki wybór pod kątem elementów rzędu końskiego, w tym również kantarów i uwiązów. Jednym z wariantów zapięć lin do wiązania koni jest karabińczyk bezpieczeństwa.

Uwiąz z karabińczykiem bezpieczeństwa
Uwiąz z karabińczykiem bezpieczeństwa marki Eskadron

Czym w takim razie jest karabińczyk bezpieczeństwa? Jest to zapięcie o specjalnej konstrukcji, która pozwala na jego otwarcie nawet podczas silnego naprężenia liny, do której jest przymocowany. Otwarcie karabińczyka polega na przesunięciu jego obudowy w dół i zazwyczaj jest oznaczone pomocną strzałką. Jest on szczególnie zalecany przy koniach ze skłonnością do odsadzania się, gdyż w takich przypadkach często należy jak najszybciej odpiąć konia. Koń w panice może zrobić sobie i nam krzywdę, dlatego warto zawsze być jak najlepiej przygotowanym na wszelkie scenariusze.

O tym przy jakich koniach należy zachować szczególną ostrożność przeczytasz tutaj!

 

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego nie należy wiązać konia do elementów pionowych?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podnosząc kończyny konia?