Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?

Kompendium wiedzy o koniach – jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 17: Jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?

Jeżeli postanowiłeś podejść do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką to z pewnością zainteresuje cię odpowiedź na pytanie numer 17 „Jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?”. Kompleksowa znajomość pytań egzaminacyjnych i ich prawidłowych odpowiedzi jest konieczna, aby uzyskać pozytywny wynik testu teoretycznego. Wszystkie pytania znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

Brązowa Odznaka Jeździecka to oficjalne potwierdzenie wiedzy dotyczącej opieki nad końmi oraz podstaw teorii jazdy konnej, takie jak znajomość trzech podstawowych chodów konia. Egzamin składa się z testów praktycznych, obejmujących opiekę stajenną, skoki przez przeszkody, ujeżdżenie oraz testu teoretycznego. Przygotowując się do egzaminu, warto zapoznać się z teorią dotyczącą zdrowia koni i ogólnymi zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu w stajni i podczas jazdy na maneżu.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 17: JAK POPRAWNIE WYPROWADZIĆ KONIA Z BOKSU?

Stajnia dla konia to miejsce które, powinno zapewnić mu spokój, odpoczynek i poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na płochliwą naturę koni zawsze należy zachować szczególną ostrożność z myślą o bezpieczeństwie naszym i zwierzęcia. Ich zmysły są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne, ponieważ w naturze konie są ciągle narażone na atak drapieżników. Przebywając w stajni powinniśmy zawsze zadbać o odpowiednie warunki miejsca w którym obcujemy z końmi.

Przed wejściem do boksu konia należy uprzedzić go sygnałem dźwiękowym, np. wołając głośno jego imię. Następnie należy sprawdzić, czy koń zwrócił na nas uwagę. Wpadnięcie w bezpośrednią przestrzeń bezpieczeństwa konia bez uprzedzenia go, może go wystraszyć i spowodować reakcję obronną, taką jak kopnięcie. Pragnąc poprawnie wyprowadzić konia z boksu należy  szeroko otworzyć drzwi boksu i trzymając konia na uwiązie lub za wodze wyprowadzić go na wprost. Następnie należy delikatnie skręcić konia w kierunku, w którym zamierzamy się udać.

Więcej o tym dlaczego należy uważać wchodząc do boksu konia dowiesz się tutaj

 

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - podstawowe zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu konia w ręku

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - koń Camargue