Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: W jakim celu stosuje się kalosze dla koni?

Kompendium wiedzy o koniach: W jakim celu stosuje się kalosze dla koni?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na Brązową Odznakę, nr 35: W jakim celu stosuje się kalosze dla koni?

Zdajesz Brązową Odznakę Jeździecką w najbliższym czasie? Dowiedz się więcej o pytaniu nr 35, czyli: w jakim celu stosuje się kalosze dla koni? Czytaj dalej!

Brązowa Odznaka Jeździecka (BOJ) jest świadectwem podstawowych umiejętności jeździeckich oraz drugim stopniem sportowej kariery. Uprawnia do udziału w zawodach niższych klas. Aby ją zdobyć, należy przejść próbę jeździecką z zakresu ujeżdżenia i skoków przez przeszkody, a także zdać egzamin teoretyczny. Na egzaminie teoretycznym pojawiają się pytania dostępne na stronie PZJ. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie jednego z nich.

Brązowa Odznaka PZJ, pytanie nr 35: W jakim celu stosuje się kalosze dla koni?

Kalosze chronią wrażliwe koronki i piętki przed urazami. 

Koronka to miejsce, w którym kopyto łączy się z nogą konia. Z kolei piętki to miękkie opuszki w tylnej części nogi, za kopytem. Oba miejsca są bardzo wrażliwe i podatne na urazy i skaleczenia. Szczególnie narażone na tego typu obrażenia są konie podkute, wierzchowce noszące hacele, a także konie, które mają tendencję do tzw. ścigania lub strychowania (uderzanie tylnymi kopytami o przednie nogi w czasie ruchu — ściganie, lub uderzanie przodami o przody lub tylnymi kończynami o tylne — strychowanie).

Kaloszki stanowią ochronę tych wrażliwych części kopyta i warto to wykorzystać podczas treningów, a nawet wypuszczając konia na padok. Zwykle kaloszki zakłada się na przednie nogi, ale w niektórych przypadkach uzasadnione jest zakładanie ich na wszystkie 4 nogi konia (np. z powodu strychowania tyłem lub kucia tylnych nóg).

Previous post

Cornet Obolensky wzbudza międzynarodowe zainteresowanie

Next post

Westfalia nie zwalnia tempa