Home»Aktualności»Kristina Sprehe na drodze do RIO

Kristina Sprehe na drodze do RIO

Kristina Sprehe i Desperados FRH poważnymi kandydatami do medalu w RIO.

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło
Na językach jeździeckiego światka znowu pojawiła się Kristina Bröring-Sprehe, 29-letnia reprezentantka Niemiec, plasująca się obecnie na pierwszym miejscu rankingu FEI wraz z koniem Desperados. Ta młoda amazonka ma na swoim koncie start w Igrzyskach Olimpijskich (srebrny medal drużynowy), a także starty w Mistrzostwach Świata (złoty i brązowy medal), jak i Mistrzostwach Europy (medal złoty, dwa srebrne i jeden brązowy). Kilka dni temu przypomniała o sobie wygraną w konkursie Grand Prix w CDI Hagen – w parze z koniem Desperados otrzymała wynik 82.800%, zwiększając tym samym apetyt swoich fanów na wysoką lokatę w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich.
Źródło: fei.org

Trudno się dziwić, że Kristina jest teraz w takim miejscu – pochodzi z rodziny jeździeckiej z długimi tradycjami. Jej dziadek był hodowcą, ojciec dyrektorem stadniny, a kuzynostwo – Jan Sprehe i Jörne Sprehe – również z powodzeniem radzi sobie w jeździectwie. Jörne Sprehe reprezentował Niemcy w dyscyplinie skoków przez przeszkody i jest jednym z ulubionych jeźdźców Kristiny. Założoną około 25 lat temu stajnię rodziny Sprehe znajdziemy w północno-zachodniej części Niemiec (Dolna Saksonia).

Źródło: fei.org

Przygodę na końskim grzbiecie rozpoczęła wraz z siostrą bliźniaczką Tanją (która wybrała dyscyplinę skoków przez przeszkody) jako trzylatka, a w wieku 4 lat dosiadała swojego pierwszego kuca szetlandzkiego o imieniu Maxi. Szybko przywykła do codziennego kontaktu z końmi, a dziecięca pasja przerodziła się w styl życia – dziś zaczyna dzień po 6 rano i jeździ na 6-7 koniach, codziennie. Starty w zawodach zaczęła jako nastolatka i szybko zaczęła odnosić sukcesy. W 2002 roku uczestniczyła w Mistrzostwach Europy na kucu Nathan. Rok później – już jako juniorka – wygrała krajowe mistrzostwa w swojej kategorii wiekowej i zaczęła startować w rozgrywkach międzynarodowych. Przez kilka ostatnich lat trenowała pod okiem Jürgena Koschela, obecnie współpracuje z Monicą Theodorescu. Nie żałuje żadnej chwili spędzonej w siodle.

Głównym koniem Kristiny jest oczywiście Desperados FRH. Jest to 15-letni kary ogier rasy hanowerskiej wyhodowany przez Herberta Schütta. Do stajni Sprehe trafił w wieku 2,5 lat, a w wieku 9 lat rozpoczął trening pod Kristiną Sprehe (wcześniej pracował pod okiem i siodłem Holgi Finken oraz Falka Rosenbauera). W pewnym sensie był skazany na sukces, ale trudno nie mieć oczekiwań od konia, który jest potomkiem De Niro i klaczy St. Pr. St. Wie Musik (po Wolkenstein II).

Imię hanowerskiego ogiera De Niro wszyscy kojarzą z pasmem sukcesów, które rozpoczął od pierwszego startu w Grand Prix jako dziewięciolatek. Jego karierę sportową zwieńczył tytuł „Hanowerskiego ogiera roku”. Stacja Klosterhof Medinger, w której stanowił dotychczas De Niro ogłosiła, że ten 23-letni już ogier od dłuższego czasu ma problemy ze zdrowiem, więc w najbliższym czasie nie przysłuży się hodowli.
Musimy pamiętać, że każdy medal ma dwie strony i mimo ogromnego potencjału płynącego we krwi Desperadosa w 2003 roku jego pierwsze starania o licencję poszły na marne. Wątpliwość sędziów wzbudziła zbyt ekspresyjna praca zadnich nóg Desperadosa. Byli oni zaniepokojeni jego ruchem do tego stopnia, że podejrzewali, że nie jest on naturalny i wynika z niedozwolonych praktyk. Niektórzy uznali, że to ataksja, czyli choroba objawiająca się zaburzeniami koordynacji ruchowej ciała. Inni twierdzili, że wina leży w przygotowaniu konia przez człowieka. Niemniej jednak rodzina Sprehe mocno wierzyła w możliwości Desperadosa i nie przeliczyła się.

Źródło: fei.org

Kiedy już udowodnił swoją wartość stał się bardzo popularny wśród hodowców koni sportowych, a jego imię pojawia się w rodowodach wielu cenionych koni, którym przekazuje nieprzeciętny talent i urodę – są to m.in. Toto Jr., w którego rodowodzie znajdziemy jeszcze inną karą doskonałość – Totilasa (ojciec Toto Jr., matka Totka jest za to córką Desperadosa). Ten niesamowity koń ujął Gastona i Kathrin Glock wielkim potencjałem wynikającym z mieszanki genów, więc zdecydowali się na jego kupno, a Edward Gal ucieszył się na myśl o pracy z synem swojego ukochanego konia.

Innym koniem, którego należy wspomnieć, jest Destano. Ogier o nowoczesnej sylwetce konia sportowego i dobrym charakterze stanowi w stadninie rodziny Sprehe. Jest on zwycięzcą Oldenburg Hengsttage z 2011 roku. Doris Day otrzymała tytuł Bundechampiona w Warendorf w 2010 roku. Wymienione konie tylko otwierają długą listę uznanych dzieci i wnuków Desperadosa. Za skromną kwotę 1200 euro chętny hodowca może wsławić swoją klacz jako matkę źrebaka po Desperadosie. Jego wyniki rzadko schodzą poniżej 70%, a ostatnie utrzymują się powyżej 80%.

Cała związana z jeździectwem rodzina gorąco dopinguje Kristinie na drodze kariery, a oprócz dziadków, wujków i kuzynów jej wielkim fanem jest jej mąż Christian Bröring (zawarli małżeństwo w 2015 roku). Nie jest on wprawdzie jeźdźcem, ale też upodobał sobie sport – jest piłkarzem. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie (w 2012 roku) obiecał Kristinie, że jeśli otrzyma kwalifikację, przyjedzie do Anglii na rowerze. Na szczęście Christian okazał się równie słowny, co sprawny fizycznie i jak obiecał – tak zrobił. Kristina nie pozostaje dłużna mężowi – jej ulubiona liczba to 13, czyli numer widniejący na piłkarskiej koszulce Christiana.
Ciekawe jest, że Kristina Sprehe sama o sobie mówi jako osobie niecierpliwej. Jej ulubionymi kolorami są brzoskwiniowy i czarny, w przypadku maści konia – oczywiście kary. Podobnie jak większość jeźdźców twierdzi, że bez pracy nie ma kołaczy, a biorąc pod uwagę jej ostatnie wyniki – w stu procentach stosuje się do tej zasady.

Previous post

Zarząd PZJ przyjmuje Regulamin OOM 2016

Next post

Anna Grygier-Wójtowicz: Cieszę się każdym krokiem do przodu!