Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podnosząc kończyny konia?

Kompendium wiedzy o koniach – Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podnosząc kończyny konia?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 28: Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podnosząc kończyny konia?

Odpowiednie przygotowanie się do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką jest kluczowe, aby zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, wymagający wiedzy z zakresu opieki nad końmi i jazdy konnej. Wszystkie pytania egzaminacyjne są dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule omówimy pytanie numer 28, czyli „Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podnosząc kończyny konia?„.

Do egzaminu Brązowej Odznaki Jeździeckiej dopuszczeni są jeźdźcy posiadający odznakę Jeżdżę Konno. Aby uzyskać BOJ, należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, gdyż potwierdzają one naszą wiedzę z zakresu opieki nad końmi i jazdy konnej. Egzamin praktyczny składa się z testów opieki stajennej, skoków przez przeszkody oraz ujeżdżenia. Aby przygotować się do egzaminu, należy poznać teorię związana z funkcjonowaniem koni, jeździectwem i ogólnymi zasadami bezpieczeństwa. Zdanie egzaminu wymaga podstawowej wiedzy praktycznej i teoretycznej.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 28: JAKIE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NALEŻY ZACHOWAĆ PODNOSZĄC KOŃCZYNY KONIA?

Regularne czyszczenie jest nieodłącznym elementem prawidłowej opieki na koniem. Rynek jeździecki zapewnia na szeroki wybór szczotek dla konia, kopystek czy produktów pielęgnacyjnych. Jednakże, poza zaopatrzeniem się w odpowiednie akcesoria, należy również znać podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji i czyszczenia. Wszelkie czynności przy koniach wymagają od nas zachowania szczególnej ostrożności. Związane jest to z płochliwą naturą tych wyjątkowych zwierząt, która przy braku kontroli może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Zdrowe kopyta są niezwykle ważne dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego konia. Bez nich koń nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a przecież my jako opiekunowie naszych pupili odpowiadamy za ich kondycję i dobrostan. Rozczyszczanie kopyt jest szczególnie ważne podczas okresu jesienno-zimowego. Mokre i błotniste podłoże sprzyja gniciu strzałek, które jest bardzo przykrym i uciążliwym schorzeniem naszych końskich przyjaciół.

Podczas podnoszenia kończyn konia należy postępować według szczególnych zasad. Nogi należy podnosić tylko w miejscach, które posiadają wystarczającą ilość przestrzeni i umożliwiają odpowiednią swobodę ruchu. Dodatkowo zawsze należy wykonywać te czynności w sposób spokojny, dokładny i delikatny. Pospieszne złapanie kończyny konia dłonią za pęcinę może go przestraszyć i wywołać atak paniki. Zaskoczony koń może nas kopnąć i tym samym zrobić nam krzywdę.

Dowiedz się również jakie są bezpieczne miejsca podczas pielęgnacji konia!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - co to jest karabińczyk bezpieczeństwa?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Czy konia należy czyścić w boksie lub stanowisku?