Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jak trzymamy wodze prowadząc konia w ogłowiu wędzidłowym?

Kompendium wiedzy o koniach – Jak trzymamy wodze prowadząc konia w ogłowiu wędzidłowym?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 19: Jak trzymamy wodze prowadząc konia w ogłowiu wędzidłowym?

Przystępujesz do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką? Chcesz zacząć uczyć się teorii? Świetnie trafiłeś! W dzisiejszym artykule odpowiemy na jedno z pytań egzaminacyjnych BOJ, a dokładnie na pytanie numer 19: „Jak trzymamy wodze prowadząc konia w ogłowiu wędzidłowym?”. Koniecznie sprawdź jaka jest prawidłowa odpowiedź!

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką składa się z części praktycznej i teoretycznej. Podczas pierwszej z nich jeździec musi wykazać się podstawowymi umiejętnościami praktycznymi w opiece stajennej, ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Następnie zdającego czeka ustny egzamin, który polega na odpowiedzeniu na pytania zadane przez komisje. Wszystkie obowiązujące pytania na Brązową Odznakę Jeździecką znajdziesz na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 19: JAK TRZYMAMY WODZE PROWADZĄC KONIA W OGŁOWIU WĘDZIDŁOWYM?

Ogłowie to jeden z elementów sprzętu jeździeckiego dla konia i zakłada się je na głowę zwierzęcia. Istnieje wiele rodzajów ogłowia i można spotkać modele wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Wędzidło to metalowa, gumowa lub skórzana część ogłowia, którą umieszcza się w pysku konia. Warto pamiętać, że podczas jazdy konnej w ogłowiu wędzidłowym lub w trakcie prowadzenia konia na wędzidle należy być ostrożnym i delikatnym. Zbyt duży nacisk na pysk konia może powodować ból i dyskomfort, a także wpłynąć na jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jak w takim razie trzymać wodzę prowadząc konia na ogłowiu wędzidłowym? Jeżeli koń nie ma założonego wytoku to najpierw zaczynamy od zdjęcia wodzy z szyi konia. Następnie należy prawą dłonią złapać za wodze rozdzielając je palcem wskazującym i środkowym na odległość dłoni od kółek wędzidłowych (widocznych po bokach pyska konia). Prawa wodza powinna być nieco krótsza od lewej. Końcówki wodzy powinny być trzymane w lewej dłoni i przytrzymane kciukiem.

Należy pamiętać, że konia prowadzimy z lewej strony znajdując się na wysokości jego głowy. Jeździec powinien pilnować, aby tempo było żywe i energiczne. Nigdy nie wolno zawijać wodzy, lonży lub uwiązu wokół dłoni i przedramienia, gdyż w przypadku spłoszenia się konia może dojść do poważnej kontuzji. Mając w planach prowadzenie konia należy założyć  odpowiednie, twarde obuwie oraz rękawiczki.

Więcej o podstawowych zasadach prowadzenia konia w ręku dowiesz się tutaj.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - koń Camargue

Next post

Kompendium wiedzy o konia - Jakie buty należy włożyć przystępując do przeprowadzania koni w ręku?